Aktualizacja: 04.04.2025 01:48 Publikacja: 15.05.2023 14:19
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas drugiego dnia konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie
Foto: PAP/Leszek Szymański
- Kluczowe, także dla utrzymania siły nabywczej świadczenia 500+, jest zredukowanie inflacji. Co więcej, inflacja, kreując wysoką niepewność i podwyższając koszty życia, negatywnie oddziałuje na dzietność. Co do ewentualnej waloryzacji świadczenia 500+, to jest ona do rozważenia, ale wtedy, gdy inflacja zdecydowanie obniży się – ocenia prof. Łukasz Hardt, wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, były członek Rady Polityki Pieniężnej.
Takie opinie były powszechne w marcowej ankiecie, którą przeprowadziliśmy wśród uczestników panelu ekonomistów „Rzeczpospolitej”. Z tej sondy wynikało, że większość ekonomistów jest przeciwna wygaszeniu programu 500+, choć można mieć wątpliwości co do tego, że takie świadczenia przyczyniają się do wzrostu dzietności, co było ich głównym (deklarowanym) celem. Za wygaszeniem flagowego programu PiS opowiedziało się 10 (czyli 32 proc.) spośród 31 ekonomistów, którzy wzięli udział w badaniu. Przeciwko było 55 proc. ankietowanych.
Czy gdybyśmy raz na kilka lat mogli pójść na kilkumiesięczny, płatny urlop regeneracyjny, to przez całe życie mo...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Zdecydowana większość ankietowanych w Panelu Ekonomistów „Rzeczpospolitej” nie uważa pomysłu nadgodzin wolnych o...
Żaden z 25 ekonomistów ankietowanych w ramach kolejnej rundy Panelu Ekonomistów „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” n...
Niemal dwie trzecie uczestników panelu ekonomistów „Rzeczpospolitej” jest przeciwko uzależnieniu wypłat z progra...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
- To fatalny pomysł - tak propozycję ograniczenia 800 plus tylko do cudzoziemców, którzy w Polsce pracują, oceni...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas