- Pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony na 3/4 etatu. Pracodawca zapowiedział, że zamierza obniżyć mu wymiar czasu pracy do połowy etatu. Pracownik nie zgodził się na porozumienie w tej sprawie, dlatego ma otrzymać wypowiedzenie zmieniające angaż w tym zakresie. Za pomocą wypowiedzenia zmieniającego szef nie może jednostronnie przekształcić umowy bezterminowej w tę na czas określony, gdyż wymaga to porozumienia stron albo wypowiedzenia definitywnego. Czy taka sama zasada dotyczy opisanej sytuacji? Czy obniżenie wymiaru etatu jest możliwe w drodze wypowiedzenia zmieniającego? – pyta czytelnik.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca obniżył obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Rzeczy- wiście, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego niedopuszczalne jest przekształcenie umowy o pracę na czas nieokreślony w angaż terminowy poprzez wypowiedzenie warunków pracy. Jednak ta sytuacja różni się od opisanej.
Zgodnie z art. 42 kodeksu pracy przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Przekształcenie umowy o pracę z bezterminowej w terminową nie mieści się w pojęciu „zmiana warunków pracy i płacy". Jest to bowiem zmiana samej umowy i jako taka wymaga wypowiedzenia definitywnego lub zawarcia między stronami stosunku pracy porozumienia w tej sprawie.
Natomiast obniżenie wymiaru czasu pracy jest modyfikacją istotnego elementu stosunku pracy, ale wolno to zrobić poprzez wypowiedzenie zmieniające.
Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi na piśmie zaproponowano nowe warunki. Jeśli ten odmówi przyjęcia nowych zasad pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wymówienia. Ten zaś zależy od długości zatrudnienia u pracodawcy.
Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków, uważa się, że wyraził na nie zgodę. Wypowiadające pismo szefa powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. Jeśli go nie ma, etatowiec może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków.
Wypowiedzenie dotychczasowych zasad pracy lub płacy nie jest jednak wymagane, gdy podwładnemu powierza się, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, inną pracę niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym. Warunek – nie obniża to wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika (art. 42 § 4 k.p.).
podstawa prawna: art. 42 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1502 ze zm.)