Imprezy noworoczne, świąteczne czy takie jak niedawne spotkania wigilijne z udziałem całej załogi to świadczenia, których pracodawca nie powinien finansować z pieniędzy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zasady i warunki korzystania z usług ?i świadczeń tego funduszu ?z uwzględnieniem kryterium socjalnego oraz przeznaczenie jego środków na poszczególne cele i rodzaje działalności określa pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową. Przesądza o tym ustawa z 4 mar-?ca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, tekst jedn. DzU z 2012 r., ?poz. 592 ze zm., dalej ustawa ?o zfśs). Moim zdaniem, trudno będzie uzasadnić, że spotkanie noworoczne ma charakter socjalny.

Jak wynika z art. 2 pkt 1 ustawy o zfśs, fundusz jest przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej. Uważa się za nią usługi świadczone przez pracodawców na rzecz: różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 lutego 2007 r. (III SA/Wa 4283/?06) uznał imprezy integracyjne za świadczenia, które nie wyczerpują kryteriów działalności socjalnej. Jednak Sąd Najwyższy w wyroku z 23 paź-?dziernika 2008 r. w części zanegował ten pogląd (II PK 74/08). Stwierdził, że działalność ?w postaci imprez takich jak ?np. andrzejki lub spotkania ?o charakterze integracyjnym mieszczą się w pojęciu działalności socjalnej jako rodzaj działalności rekreacyjnej lub różnych form krajowego wypoczynku.

Nieobojętne składkowo...

Aby nie utrudniać życia załodze, pracodawca powinien sfinansować spotkania noworoczne czy wigilijne ze środków obrotowych, a nie z funduszu socjalnego. Jeśli wybierze tę pierwszą formę finansowania, udział w takiej imprezie powoduje powstanie przychodu po stronie etatowca. Jak stwierdził jeden z organów podatkowych, wzięcie udziału przez pracownika w spotkaniu integracyjnym i w całości sfinansowanym przez pracodawcę jest równoznaczne z otrzymaniem przez niego nieodpłatnego świadczenia. Wartość świadczeń przyznanych załodze z funduszu jest wyłączona z podstawy wymiaru składek ZUS (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej ?z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne ?i rentowe). Przy czym zwolnieniem składkowym objęte są świadczenia, które przyznano zgodnie z przepisami. Gdy pracodawca tylko częściowo finansuje świadczenia z zfśs, ?a w pozostałej części ze pieniędzy firmy, z oskładkowania zwolniona jest tylko część sfinansowana z funduszu.

...i podatkowo

Jeżeli zaś chodzi o opodatkowanie przychodów pracowników z racji udziału w spotkaniu świątecznym, to zgodnie ?z art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można zaliczyć je do przychodów ze stosunku pracy. Nadal jednak wątpliwości dotyczą ustalenia wysokości przychodu z uczestnictwa w takiej imprezie. Pracodawca z reguły ponosi za nią odpłatność ?w formie zryczałtowanej. „Nieistotne jest (...), co i ile dana osoba skonsumuje, czy i z jakich atrakcji skorzysta, gdyż koszty zakupu poszczególnych postawionych do dyspozycji świadczeń ponoszone będą niezależnie od tego, czy uprawnione osoby skorzystają z nich w pełnym zakresie, czy nie. Istotne dla celów podatkowych jest to, że osoby te skorzystały z możliwości udziału w spotkaniu integracyjnym lub okolicznościowym zaoferowanym im przez pracodawcę. Samo uczestnictwo pracownika w organizowanym spotkaniu, którego koszty pokrywa w całości pracodawca, ma konkretny wymiar finansowy (interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 września 2012 r. IPPB2/ 415-664/12-2/AK).

Wolny wstęp

Przy spotkaniach o charakterze otwartym może się jednak okazać, że przychód z racji udziału w spotkaniu noworocznym nie powstanie u pracownika. Warto pamiętać, że w takiej sytuacji trudno będzie przyporządkować konkretnej osobie precyzyjną wartość przychodu, a to właśnie jest podstawowym warunkiem opodatkowania.

„Jedynie gdy spotkania będą miały charakter otwarty, tzn. że każdy, kto zechce, może ?w nich wziąć udział (a więc np. nie tylko pracownicy wnioskodawcy, członkowie ich rodzin, ale również osoby postronne), tylko wówczas nie ma podstaw do ustalenia przychodu u poszczególnych uczestników. Ze świadczeń oferowanych na spotkaniach mogą bowiem korzystać osoby, które w żaden sposób nie są określone. Na dzień spotkania nie można w takiej sytuacji jednoznacznie ustalić grona osób uczestniczących w danym spotkaniu, a tym samym w sposób skonkretyzowany wskazać wysokości przychodu przypadającego na jedną osobę, z wszelkimi dalszymi konsekwencjami tych okoliczności (interpretacja indywidualna wydana przez Izbę ?Skarbową w Katowicach z 30 kwiet?nia 2012 r., IBPBII/1/415-118/?12/BD).