Aktualizacja: 22.11.2024 01:03 Publikacja: 08.11.2021 19:34
Foto: Adobe Stock
„Rzeczpospolita" dotarła do najnowszej wersji projektu zmian w ustawie o transporcie drogowym przygotowanym przez resort infrastruktury. Przewiduje on diametralne zmiany w stosunku do pierwotnej wersji (pisaliśmy o niej w „Rzeczpospolitej" 6 września 2021 r.: „Rząd pogrąża polskich przewoźników").
Jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu posłowie Koalicji Obywatelskiej złożą projekt ustawy, wprowadzający obowiązek podania widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę - informuje radio RMF FM.
Minimalne wynagrodzenie za pracę nie będzie jednak równe pensji zasadniczej.
Od dodatku motywacyjnego przysługującego pracownikom m.in. pomocy społecznej odprowadzane są składki ZUS i podatek dochodowy. Należy od niego także naliczać i odprowadzać wpłaty do PPK. Tak jak od każdego innego składnika wynagrodzenia, od którego naliczane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Podwyższenie kar to za mało, aby ograniczyć naruszenia praw pracowników. Potrzebne są przede wszystkim rutynowe i niezapowiedziane kontrole inspekcji pracy.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powiela dotychczasowe ułomne mechanizmy – twierdzą pracodawcy.
Młodzi kierowcy dostaną niższe limity dopuszczalnej prędkości, a skasowanie punktów karnych będzie trudniejsze. Pojawi się też nowa przesłanka zatrzymania prawa jazdy za nadmierną prędkość.
Osoba kierująca pojazdami o napędzie silnikowym musi spełniać warunki wynikające z wymogów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Czy jeśli zawodowy kierowca ich nie spełnia, nie ma podstaw do podniesienia zarzutu dyskryminacji?
Nowe przepisy regulujące dostęp do rynku pracy dla obywateli państw spoza UE odetną branżę transportu drogowego od zagranicznych kierowców.
Sprawca wypadku, którego ofiara doznała poważnego złamania ręki, został skazany na pół roku pozbawienia wolności. - Sądy już dzisiaj mogą stosować surowsze niż zwykle kary, ale rzadko się na to decydują - twierdzą eksperci.
Zaniepokojeni przewoźnicy szkolą kierowców w samoobronie i pierwszej pomocy.
Odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h także poza obszarem zabudowanym, zniesienie możliwości redukcji punktów karnych i więcej fotoradarów – to pomysły MI na podniesienie bezpieczeństwa na drogach.
Każde prawo jazdy wydawane obecnie w Polsce posiada datę ważności i podlega okresowej wymianie. W jakich jeszcze sytuacjach trzeba wymienić prawo jazdy? Czy kierowców posiadających bezterminowe dokumenty także czekają zmiany?
Po tragicznym wypadku na Trasie Łazienkowskiej, o którego spowodowanie podejrzany jest Łukasz Ż., Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada m.in. dodanie do katalogu przestępstw zabójstwa drogowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas