Zmiana porozumienia zbiorowego niebędącego układem zbiorowym pracy bez wypowiedzenia zmieniającego

Przepis art. 241 (13) § 2 k.p. nie ma zastosowania do pakietu socjalnego niebędącego układem zbiorowym pracy. Przepis ten przewiduje stosowanie wypowiedzenia dotychczasowych warunków umowy o pracę do zmiany na niekorzyść pracownika warunków pracy lub płacy ukształtowanych przez układ zbiorowy. Jest on wyjątkiem od art. 42 § 1 k.p., który dopuszcza stosowanie tego wypowiedzenia tylko do warunków pracy lub płacy wynikających z umowy o pracę. Uznanie, że pracodawca ma obowiązek stosować wypowiedzenie zmieniające do zmiany warunków pracy lub płacy ukształtowanych przez porozumienie zmieniające pakiet socjalny byłoby niedopuszczalnym – w świetle zasad wykładni – rozszerzeniem uregulowań mających charakter wyjątków. Na podstawie art. 18 k.p. nie można „zablokować" czy uznać za nieważną zmianę pakietu socjalnego, gdyż zostaje zawarty z woli jego stron i może być zmieniony, co wykracza poza zakres regulacji tego przepisu.

Publikacja: 03.11.2016 03:00

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 6 września 2012 r. (II PK 29/12).

W spółce został zawarty pakiet socjalny między związkami zawodowymi a inwestorem prywatyzowanego przedsiębiorstwa, który przewidywał między innymi gwarancje zatrudnienia dla osób zatrudnionych w dniu zbycia akcji. Za naruszenie gwarancji pracownikom należała się odprawa. 16 kwietnia 2007 r. strony pakietu zawarły aneks, na podstawie którego z gwarancji zostali wyłączeni członkowie zarządu spółki. Powód był członkiem zarządu i w związku z jego odwołaniem została mu wypowiedziana umowa o pracę w okresie obowiązywania paktu gwarancji. Zażądał jednorazowej odprawy.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Płace
Więcej pieniędzy dla firm zatrudniających niepełnosprawnych jednak od lipca 2024
Płace
Nadchodzi rewolucja w ogłoszeniach o pracę. Koniec z tajemnicą wynagrodzeń
Płace
Rząd idzie na ustępstwa w sprawie płacy minimalnej. Co się zmieni
Płace
Od dodatku motywacyjnego też trzeba naliczyć wpłaty do PPK
Płace
Związki zadowolone z reformy płacy minimalnej. Ale…
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10