Kiedy pracodawca zapłaci kierowcy ryczałt za nocleg - wyrok SN

Pracownik w podróży służbowej, w tym również kierowca w transporcie międzynarodowym, ma prawo do diet w wysokości nie niższej, niż określona na podstawie przepisów, do których odsyła art. 775 § 4 Kodeksu pracy. Zaniechanie przedłożenia rachunku nie oznacza braku kosztów noclegu po stronie pracownika. Nocleg w kabinie pojazdu nie może być uznany za zapewnienie bezpłatnego noclegu.

Publikacja: 07.12.2018 05:15

Kiedy pracodawca zapłaci kierowcy ryczałt za nocleg - wyrok SN

Foto: Adobe Stock

Orzekł Sąd Najwyższy w wyroku III PK 71/17 z 22 sierpnia 2018 r.

Powód dochodził przed Sądem Rejonowym w S. zasądzenie od pracodawczyni wynagrodzenia za pracę oraz zasądzenie diet i ryczałtów z tytułu podróży służbowych. Sąd pierwszej instancji ustalił, że w okresie od 1 kwietnia 2011 r. do 31 października 2012 r. powód był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku kierowcy i w ramach stosunku pracy wykonywał przewozy zagraniczne. Wynagrodzenie powoda uzależnione było od wartości frachtu. W trakcie wykonywania przewozów powód spędzał noce wyłącznie w kabinie samochodu, wyposażonej w miejsce do spania.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Płace
Więcej pieniędzy dla firm zatrudniających niepełnosprawnych jednak od lipca 2024
Płace
Nadchodzi rewolucja w ogłoszeniach o pracę. Koniec z tajemnicą wynagrodzeń
Płace
Rząd idzie na ustępstwa w sprawie płacy minimalnej. Co się zmieni
Płace
Od dodatku motywacyjnego też trzeba naliczyć wpłaty do PPK
Płace
Związki zadowolone z reformy płacy minimalnej. Ale…