Ulga na złe długi z uproszczeniami

Po zmianach, które wejdą w życie 1 października, wierzyciel będzie mógł skorygować VAT należny od czynności, za które nie dostał zapłaty, nawet jeśli dłużnik jest w trakcie likwidacji, postępowania restrukturyzacyjnego lub upadłościowego.

Publikacja: 26.09.2021 14:34

Ulga na złe długi z uproszczeniami

Foto: Adobe Stock

Na podstawie przepisów ustawy o VAT sprzedawca ma możliwość skorygowania podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego, jeśli nabywca nie zapłaci w terminie za usługi lub towary dostarczane na terytorium kraju. Jest to tzw. ulga na złe długi. Warunkiem skorzystania z ulgi jest uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności. Nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, jeśli płatność nie została uregulowana lub zbyta w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu płatności wynikającego z umowy lub faktury. Sprzedawca może skorygować podatek należny w rozliczeniu za okres, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, pod warunkiem, że od dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji podatkowej za ten okres wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo