Aktualizacja: 10.10.2021 02:00 Publikacja: 10.10.2021 15:00
Foto: Adobe Stock
- Spółka (podatnik VAT czynny) świadczy usługi organizacji wyjazdów krajowych i zagranicznych oraz posiada uprawnienia biura podróży Spółka zawarła z kontrahentem umowę, na mocy której organizuje wyjazdy za granicę. Są to wyjazdy szkoleniowe (np. seminaria), konferencje lub targi branżowe. Uczestnikami wyjazdów są pracownicy kontrahenta. W ramach usługi organizacji wyjazdu spółka: kupuje bilety lotnicze albo autokarowe; kwateruje uczestników w hotelu na czas trwania wyjazdu; zapewnienia im wyżywienie; wynajmuje sale szkoleniowe wraz z niezbędnym sprzętem (spółka nie zajmuje się organizacją szkolenia od strony merytorycznej); nabywa dla uczestników wyjazdu bilety wstępu na targi branżowe, konferencje, sympozja (spółka nie jest organizatorem tych targów, konferencji i sympozjów); organizuje czas wolny uczestników (np. zwiedzanie miasta czy wyjście na koncert, itp.) oraz wykupuje ubezpieczenie dla każdego z uczestników wyjazdu. Usługa świadczona przez spółkę ma charakter kompleksowy i składają się na nią poszczególne czynności. W celu realizacji organizacji wyjazdu spółka nabywa od innych podmiotów usługi i towary we własnym imieniu i na własny rachunek. Spółka świadczy ww. usługi we własnym imieniu i na własny rachunek. Organizowane przez spółkę wyjazdy mają co do zasady charakter biznesowy, nie turystyczny. Czy do opodatkowanie tej usługi spółka może stosować procedurę VAT marża? – pyta czytelniczka.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Nie każda zgoda dla kupującego na uzyskanie zezwoleń i decyzji udzielona w umowie przedwstępnej spowoduje, że sprzedaż prywatnej działki będzie podlegała opodatkowaniu VAT.
Zarządzanie flotą samochodową w firmie może generować wiele wyzwań podatkowych. Jak optymalnie rozliczać koszty związane z użytkowaniem samochodów w firmie? Jak odliczyć VAT? Co z akcyzą od aut nabywanych za granicą? Na te i inne pytania odpowiedzieli eksperci podczas kolejnego bezpłatnego webinaru "Rzeczpospolitej".
Podatnicy, którzy utracili kasy fiskalne w wyniku powodzi, mogą w drodze wyjątku ponownie skorzystać z ulgi na zakup kas online nabytych w miejsce tych zniszczonych.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z września 2024 r.
Sprzedaż działki podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli sprzedawca działa w tej transakcji jako podatnik VAT. Mogą o tym świadczyć działania, które podjął on w celu doprowadzenia do sprzedaży.
Aby ocenić czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik VAT, trzeba każdorazowo ocenić okoliczności faktyczne danej sprawy, a więc przede wszystkim działania, jakie podejmuje zbywca w celu dokonania sprzedaży.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas