Reklama
Rozwiń

Koronawirus: dla kogo rozliczanie ulgi B+R w trakcie roku podatkowego

Wybrane podmioty nadal mają możliwość rozliczania kosztów działań badawczo – rozwojowych w trakcie roku podatkowego. Z preferencji mogą skorzystać firmy, które tworzą rozwiązania służące walce z pandemią koronawirusa.

Aktualizacja: 03.01.2021 16:54 Publikacja: 03.01.2021 14:25

Koronawirus: dla kogo rozliczanie ulgi B+R w trakcie roku podatkowego

Foto: Adobe Stock

W trakcie 2020 r. wielu podatników szukało możliwości optymalizacji kosztów. Ulga badawczo-rozwojowa, przewidziana w ustawach o podatkach dochodowych (CIT i PIT), jest jednym z takich rozwiązań. Przypomnijmy, że co do zasady, ulga ta rozliczana jest dopiero w zeznaniu rocznym.

Od początku 2018 roku, kiedy wprowadzono korzystniejsze warunki wykorzystania ulgi badawczo-rozwojowej, coraz więcej podatników stosuje to narzędzie i rozlicza koszty kwalifikowane w zeznaniach rocznych. Według Ministerstwa Rozwoju w 2019 r. z takiej opcji skorzystało około 2,5 tys. firm, a wartość odliczeń wyniosła ponad 2 miliardy zł. Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o CIT i art. 26e ust. 1 ustawy o PIT, podmioty realizujące prace badawczo-rozwojowe mają możliwość dodatkowego ujęcia w kosztach podatkowych wydatków już uwzględnionych jako koszty uzyskania przychodu, jeżeli mieszczą się one w katalogu tzw. kosztów kwalifikowanych wymienionych w tych przepisach. Są to m.in. koszty wynagrodzeń, materiałów i surowców, czy też usług zewnętrznych nabytych od jednostek naukowych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa