Aktualizacja: 03.01.2021 16:54 Publikacja: 03.01.2021 14:25
Foto: Adobe Stock
W trakcie 2020 r. wielu podatników szukało możliwości optymalizacji kosztów. Ulga badawczo-rozwojowa, przewidziana w ustawach o podatkach dochodowych (CIT i PIT), jest jednym z takich rozwiązań. Przypomnijmy, że co do zasady, ulga ta rozliczana jest dopiero w zeznaniu rocznym.
Od początku 2018 roku, kiedy wprowadzono korzystniejsze warunki wykorzystania ulgi badawczo-rozwojowej, coraz więcej podatników stosuje to narzędzie i rozlicza koszty kwalifikowane w zeznaniach rocznych. Według Ministerstwa Rozwoju w 2019 r. z takiej opcji skorzystało około 2,5 tys. firm, a wartość odliczeń wyniosła ponad 2 miliardy zł. Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o CIT i art. 26e ust. 1 ustawy o PIT, podmioty realizujące prace badawczo-rozwojowe mają możliwość dodatkowego ujęcia w kosztach podatkowych wydatków już uwzględnionych jako koszty uzyskania przychodu, jeżeli mieszczą się one w katalogu tzw. kosztów kwalifikowanych wymienionych w tych przepisach. Są to m.in. koszty wynagrodzeń, materiałów i surowców, czy też usług zewnętrznych nabytych od jednostek naukowych.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas