Aktualizacja: 14.11.2024 08:02 Publikacja: 24.04.2022 02:00
Foto: Adobe Stock
Wydawałoby się, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) jest jedną z prostszych instytucji w VAT. Transakcja polega na nabyciu towarów od podmiotu z innego kraju unijnego, z transportem ich do Polski i jest rozliczana na zasadzie samonaliczenia podatku, więc pozornie nic w tej konstrukcji nie wskazuje na ryzyko zaistnienia kontrowersji czy sporów.
Niestety, polskie przepisy tę prostą instytucję potrafiły znacząco skomplikować. Grzechem pierworodnym w tym zakresie były modyfikacje ustawy o VAT dokonane w latach 2016 i 2017, które wprowadziły rozliczanie WNT w tzw. szyku rozwartym (VAT należny w innym miesiącu, VAT naliczony w innym). Dotyczyło to dwóch sytuacji: zbyt późnego (po trzech miesiącach) rozliczenia WNT oraz zbyt późnego (również po trzech miesiącach) otrzymania faktury. Konieczność rozliczania WNT w szyku rozwartym doprowadziło do wielu sporów pomiędzy podatnikami i organami podatkowymi. Spory te ogniskowały się wokół zasady neutralności VAT wyrażonej w dyrektywie 2006/112. Podatnicy uważali, że szyk rozwarty łamie tę zasadę (ponieważ obciąża podatników ciężarem tymczasowo nieodliczalnego VAT), organy podatkowe natomiast stały na stanowisku, że przepisy polskie nie naruszają regulacji unijnych i należy je stosować. Sprawa znalazła swój finał przed Trybunałem Sprawiedliwości UE (wyrok z 18 marca 2021 r. w sprawie C-895/19), który uznał polską ustawę o VAT – w zakresie, w jakim polski sąd sformułował pytanie prejudycjalne - za sprzeczną z dyrektywą.
Dostarczanie energii elektrycznej w celu ładowania pojazdu elektrycznego do punktu ładowania stanowiącego część publicznej sieci takich punktów stanowi dostawę towarów - orzekł TSUE
Gdy pracownik jedzie w podróż służbową prywatnym motocyklem, pracodawca może rozliczyć w kosztach poniesione na ten cel wydatki na takich samych zasadach jak na podróż odbywaną samochodem.
Wykonywanie na terenie Polski prac montażowych / instalacyjnych może prowadzić do powstania zakładu podatkowego zagranicznej firmy, jeśli prace te są prowadzone dłużej niż okres wyznaczony w poszczególnych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Rolnik niebędący podatnikiem VAT powinien wystawić na rzecz osób przebywających u niego na wypoczynku rachunki lub faktury za świadczone na ich rzecz usługi wynajmu pokoju, jeżeli zgłoszą takie żądanie w ciągu trzech miesięcy.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Obliczenie podatku wyrównawczego wymaga podjęcia kilku działań. Trzeba ustalić księgowy dochód (stratę) netto, na tej podstawie skalkulować kwalifikowany dochód (stratę) netto, następnie obliczyć kwalifikowany dochód i wyliczyć podatek.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
W obliczu zagrożeń geopolitycznych chrześcijanie powinni sprzeciwiać się zagrożeniom godności ludzkiej i powinni pozostać zaangażowani w walce o dobro wspólne – deklaruje Inicjatywa Chrześcijan dla Europy.
Czuję, że wobec Polski jestem zobowiązany, żeby włożyć na siebie cięższą zbroję, jeśli zajdzie taka potrzeba – mówi Karol Nawrocki, prezes IPN, będący na liście potencjalnych kandydatów PiS na kandydata na prezydenta RP.
Nieprzewidywalność Trumpa jest moim zdaniem szansą. Europa musi być gotowa na wzmocnienie swojej pozycji jako równorzędnego partnera USA. To ostatni moment, by udowodnić, że Unia może wziąć odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo i przyszłość w globalnym porządku.
Czy jest związek między katastrofalnymi powodziami w Walencji a przyszłą Komisją Europejską? Zdaniem hiszpańskich chadeków tak, UE więc jeszcze poczeka.
Po 20 latach negocjacji Bruksela jest u progu zawarcia porozumienia znoszącego bariery w handlu z połową Ameryki Łacińskiej. Tylko Francja jeszcze desperacko stawia opór.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” był prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista, z Akademii Leona Koźmińskiego, który mówił o kryzysie demograficznym w Polsce i sposobach na jego rozwiązanie.
Gotowy jest kalendarz prawie 500 imprez, domknięty jest już budżet, zaczynamy fazę realizacyjną i już w przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsza wizyta preprezydencyjna sekretarz generalnej Komisji Europejskiej – powiedziała w rozmowie z Michałem Kolanką wiceministra ds. UE Magdalena Sobkowiak.
Jeśli politycy się nie pospieszą, podatników od początku 2025 r. czeka jeszcze więcej wyzwań niż gdyby proponowane zmiany w przepisach weszły w życie – podkreśla starszy menedżer w CRIDO.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas