Obowiązujące od 1 stycznia 2022 r. zmiany w PIT doprowadziły do dużego wzrostu obciążeń podatników ze względu na zakaz odliczenia od podatku składki na ubezpieczenia zdrowotne. Jednak od 1 lipca br. zasady te zostały nieco złagodzone. Osoby rozliczające się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową albo stawką liniową 19 proc. mogą odliczyć od podatku część składki zdrowotnej. Co ważne, przedsiębiorca już przy obliczaniu zaliczek za czerwiec albo drugi kwartał 2022 r. może uwzględnić składki zdrowotne zapłacone przed wejściem w życie nowych przepisów. Zarówno w przypadku liniowców, jak i ryczałtowców i kartowiczów będą obowiązywać limity. Takiej ulgi nie mają natomiast podatnicy na skali, którzy od lipca płacą 12 i 32 proc.