Ulga „Pałacyk+” zostanie ograniczona

Jeśli podatnik planuje zakup zabytku i chciałby skorzystać z ulgi, to powinien przeprowadzić transakcję jeszcze w tym roku. Od stycznia zmienią się także zasady rozliczeń w przypadku prac remontowych, konserwatorskich i robót budowlanych.

Publikacja: 02.10.2022 12:25

Ulga „Pałacyk+” zostanie ograniczona

Foto: Adobe Stock

Obserwując kształt ulgi na zabytki (znanej niekiedy jako „Pałacyk+”) domyślać się można, że zamysłem ustawodawców było stworzenie instrumentu prawnego, który ma się przyczynić do polepszenia kondycji polskich zabytków. W tym celu uruchomiono zachętę podatkową dla osób, które gotowe są zainwestować swój czas i pieniądze w zabytki nieruchome. Szczytny cel w praktyce jednak nie wystarczył, żeby skonstruować przepisy racjonalne i długoterminowe. Ulga budziła wiele kontrowersji. Wskazywano, że może być sposobem na optymalizację podatkową, szczególnie silna pokusa na zmniejszenie obciążeń wiązała się z zakupem nieruchomości, a następnie szybkim ich zbyciem na inny podmiot. Co więcej okazało się, że pomimo, iż przywrócenie zabytku do świetności to często praca na lata, w zasadzie w pół roku ustawodawca doszedł do wniosku, że ulgę trzeba zreformować. W ramach naprawiania tzw. Polskiego Ładu również ulga na zabytki została istotnie zmodyfikowana, przy czym nowelizacja niestety nie usunęła wszystkich mankamentów. Chociaż od 1 stycznia 2023 r. zniknie najbardziej jaskrawa możliwość optymalizacji, to jednak sama ulga w dalszym ciągu będzie wątpliwa. Tego typu zmiana nie sprzyja przedsiębiorcom inwestującym w zabytki.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Jest czas na przegląd firmowych obiektów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Podatnik mądry po szkodzie w podatku od nieruchomości
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy niezapłacony VAT można umorzyć w restrukturyzacji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy fiskus spyta o poniesioną stratę?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Obowiązek podatkowy w VAT może powstać z chwilą uprawomocnienia wyroku