Fiskus nie może zawężać preferencji z czasu pandemii

Nagły i niezaplanowany w normalnych warunkach rynkowych wydatek przedsiębiorstwa, który związany jest z niedającą się przewidzieć sytuacją pandemiczną, powinien być rekompensowany formą ulgi inwestycyjnej, poprzez możliwość zastosowania przyśpieszonej amortyzacji.

Publikacja: 29.11.2022 22:05

Fiskus nie może zawężać preferencji z czasu pandemii

Foto: Adobe Stock

W marcu 2022 r. spółka wystąpiła o interpretację dotyczącą CIT. Konkretnie chodziło o prawo do przyspieszonej amortyzacji wprowadzone w związku z pandemią. Firma wyjaśniła, że zajmuje się głównie produkcją wyrobów kosmetycznych i toaletowych m.in. antybakteryjnych żeli do rąk, a także płynów do dezynfekcji, które posiadają status produktów biobójczych.

W związku z wybuchem pandemii Covid-19 wystąpił wzrost zapotrzebowania na produkowane przez nią środki. W związku czym podjęła decyzję o zwiększeniu produkcji, do czego niezbędne było znalezienie pomieszczeń produkcyjnych o większym metrażu. W marcu 2020 r. zawarł umowę najmu hali produkcyjnej. A w celu zapewnienia odpowiednich warunków bezpieczeństwa w pomieszczeniach produkcyjnych kupiła instalację nawiewno-wywiewnej. Spółka musiała też ponieść wydatki na szereg rzeczy ruchomych oraz usługi. Inwestycje zostały poczynione w 2020 r. i w tym samym roku wprowadzone do ewidencji środków trwałych wnioskodawcy. Firma była przekonana, że ma prawo do jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od inwestycji w postaci wybudowania dodatkowych pomieszczeń w wynajmowanej hali w celu niezbędnego wsparcia funkcji magazynowo-produkcyjnych w produkcji żeli oraz płynów antybakteryjnych służących walce z Covid-19 w oparciu o art. 38k ustawy o CIT.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo