Polski Ład zakazał amortyzacji mieszkań i domów. W 2022 r. można było jeszcze, na mocy przepisów przejściowych, naliczać odpisy od tych, które nabyliśmy/wybudowaliśmy do końca 2021 r. W 2023 r. nie wolno już nic amortyzować.
Tak wynika z art. 22c pkt 2 ustawy o PIT oraz art. 16c pkt 2a ustawy o CIT. Przepisy te są trochę inaczej zredagowane, efekt jest jednak ten sam: firmy (a także wynajmujący prywatnie, którzy zresztą i tak muszą przejść na ryczałt) nie zaliczą już wydatków na nabycie domów i mieszkań do podatkowych kosztów poprzez odpisy amortyzacyjne.