Aktualizacja: 16.02.2025 14:51 Publikacja: 25.01.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. Chociaż od tej daty minął już niespełna rok, jej koniec zdaje się być wciąż odległy. Wpływ konfliktu możemy zauważyć w niemal każdym aspekcie naszego współczesnego życia. Zmianie uległy bowiem nie tylko elementy życia kulturowego, ale przede wszystkim życia gospodarczego. W wyniku konfliktu oraz sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Federację Rosyjską, nastąpiło zahamowanie handlu między Polską a Rosją, co miało istotny i niestety w wielu przypadkach negatywny wpływ na polskie przedsiębiorstwa mające zaangażowanie w tamtejszy rynek. Wzrost napięcia międzynarodowego oraz ograniczenia na rynku rosyjskim, przede wszystkim surowcowym, spowodowały silne napięcia na liniach zaopatrzeniowych, wielokrotnie powodując utrudnienia i zatory oraz poważniejsze w skutkach przerwania łańcuchów dostaw. Wszystkie te sytuacje spowodowały szereg poważnych problemów, których rozwiązanie wymagało szybkiego podejmowania decyzji oraz wielokrotnie nieoczywistych działań mających na celu zminimalizowanie skutków wojennej zawieruchy. Nie należy zapominać, że wojna nie wpłynęła jedynie na rynek surowców. Jej wpływ jest wyraźnie zauważalny również na rynku walut. Stałe wahania kursów walut, powodują niepewną sytuację w zakresie cen usług i materiałów eksportowych oraz importowych.
W tym roku przedsiębiorcy mają dodatkowe dwa miesiące na sporządzenie i złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości. Powinni w tym czasie ponownie przyjrzeć się firmowej infrastrukturze.
Jeżeli organ przystąpił do weryfikacji rozliczeń podatku od nieruchomości, to należy już w trakcie kontroli przeanalizować ryzyko pociągnięcia do odpowiedzialności karnej skarbowej. Gdy jest ono istotne, warto rozważyć złożenie czynnego żalu.
Gdy restrukturyzacja zobowiązań dłużnika zostanie uznana za pomoc publiczną, spłata zobowiązań w zakresie wierzytelności powstałych z tytułu podatków może polegać wyłącznie na odroczeniu terminu płatności lub rozłożeniu na raty.
Odpowiednie podejście do udokumentowania i wykazania straty ponoszonej na poszczególnych transakcjach lub na całej działalności może znacząco ograniczyć ryzyka związane z potencjalnymi pytaniami i zastrzeżeniami organów podatkowych.
Gdy zakres dodatkowych robót i należne za nie wynagrodzenie nie zostały wcześniej przez strony zgodnie ustalone i zostały później zasądzone przez sąd, dopiero wtedy możliwe jest ustalenie podstawy opodatkowania VAT.
Po niemieckim koncernie Rheinmetall, także francuski Thales otworzy fabrykę na Ukrainie. Będzie produkować sprzęt wojskowy z najwyższej technologicznej półki.
Swoimi ostatnimi działaniami prezydent USA Donald Trump „chce zmusić Europę do podjęcia takich działań, które bardzo nasz kontynent wzmocnią” – uważa gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Czy w czasie polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej nadzwyczajny szczyt Europejczyków powinien się odbywać w Paryżu? To jedno z pytań, które się pojawiają po burzy wywołanej przez Amerykanów.
Europejscy liderzy spotkają się w przyszłym tygodniu na nadzwyczajnym szczycie poświęconym wojnie na Ukrainie. Spotkanie to jest odpowiedzią na obawy, że Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy pokojowe z Rosją, które mogą wykluczyć Europę z procesu decyzyjnego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Departament Stanu USA oraz MSZ Rosji wydały komunikaty w sprawie rozmowy Marco Rubio z Siergiejem Ławrowem, która dotyczyła znalezienia rozwiązania w sprawie wojny w Ukrainie.
Jak ocenił w mediach społecznościowych Jarosław Kaczyński, „Donald Tusk sygnalizuje, że woli być liderem antyamerykańskiej europejskiej rebelii”. Zdaniem prezesa PiS „tworzy to dla Polski groźną sytuację, gdyż sojusz z USA jest fundamentalnym elementem naszego bezpieczeństwa”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas