Sprzedaż na kasie fiskalnej a zawyżenie stawki VAT

Zdaniem dyrektora KIS, jeśli podatnik nie jest w stanie zidentyfikować klientów B2C, na rzecz których sprzedawał usługi stosując zawyżoną stawkę VAT, i nie oddaje im zwrotu różnicy w cenie, to skorygowanie nienależnie zadeklarowanego VAT nie jest możliwe i nie zachodzą przesłanki do powstania nadpłaty VAT. Zasadność takiego podejścia budzi jednak wątpliwości, a na tle podobnej sprawy NSA zwrócił się z pytaniem prejudycjalnym do TSUE.

Publikacja: 08.02.2023 02:00

Sprzedaż na kasie fiskalnej a zawyżenie stawki VAT

Foto: Adobe Stock

Przywołane na wstępie stanowisko dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawił w interpretacji indywidualnej z 30 listopada 2022 r. (0111-KDIB3-1. 4012.773.2022.2.WN).

Przepisy ustawy o VAT nie przewidują wprost możliwości obniżenia lub podwyższenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w odniesieniu do sprzedaży, która została zaewidencjonowana na kasie rejestrującej udokumentowanej paragonem fiskalnym i dokonana na rzecz klienta będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Wyłącznie rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych przewiduje możliwość korekty sprzedaży paragonowej, ale jego przepisy stanowią o niej tylko w kontekście zwrotów i uznanych reklamacji oraz oczywistej pomyłki w przypadku błędnie zaewidencjonowanej sprzedaży.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo