Aktualizacja: 23.03.2025 09:26 Publikacja: 22.05.2023 06:57
Foto: Adobe Stock
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 lutego 2023 r. (I FSK 1718/19).
Sprawa dotyczyła podatnika nabywającego usługi analiz i badań rynku od usługodawców z innych państw. Podatnik wyjaśnił, że usługi te nie będą świadczone w sposób ciągły, przez kolejne następujące po sobie i ustalone przez strony okresy rozliczeniowe. Wskazał, że w praktyce możliwe będą sytuacje, gdy o faktycznym wykonaniu usługi dowie się dopiero w momencie otrzymania faktury od zagranicznych usługodawców, co może nastąpić z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Zapytał m.in. o to, kiedy powstanie obowiązek podatkowy w przypadku opisanego importu usług, a także czy będzie mógł odliczyć VAT naliczony z tytułu importu usługi, jeżeli z powodu późniejszego otrzymania faktury podatek należny z tego tytułu ujmie w korekcie deklaracji złożonej w terminie późniejszym niż trzy miesiące od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do importowanych usług powstał obowiązek podatkowy. Wnioskodawca uważał, że momentem powstania obowiązku podatkowego będzie otrzymanie raportu od kontrahenta i że będzie mógł odliczyć VAT naliczony z tytułu importu usługi, a miesiącem odliczenia podatku naliczonego nie będzie miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy, lecz bieżący okres rozliczeniowy. Organ interpretacyjny nie zgodził się z jego stanowiskiem odnośnie do momentu powstania obowiązku podatkowego, argumentując, że momentem powstania obowiązku podatkowego będzie sporządzenie raportu przez kontrahenta. Natomiast w kwestii odliczenia VAT naliczonego z tytułu importu usługi organ zgodził się ze stanowiskiem podatnika.
Podatnicy, którzy liczą na zwrot podatku dochodowego za 2024 r., nie powinni zwlekać ze złożeniem rocznego rozliczenia. Im szybciej to zrobią, tym szybciej dostaną od skarbówki kwotę wykazanej nadpłaty.
W związku z rozliczaniem podatku od nieruchomości podatnik może ponosić odpowiedzialność karną skarbową. Jak się bronić w toczącym się postępowaniu? Czy warto ustanowić pełnomocnika? Czego na pewno nie wolno powiedzieć podczas przesłuchania?
Przedsiębiorca na skali składa PIT-36, na liniówce PIT-36L, a ryczałtowiec PIT-28. Wszyscy mogą skorzystać z zeznań przygotowanych przez fiskusa w serwisie e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT. Ale trzeba sporo w nich dopisać.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Przypadkowe upublicznienie nagrań z egzaminów na jednej z uczelni medycznych na platformie e-learningowej wymagało oficjalnego zgłoszenia oraz poinformowania o tym incydencie osób, których dotyczy naruszenie.
Pokrzywdzenie wierzycieli zachodzi, gdy wyzbycie się nieruchomości obciążonej hipoteką przez dłużnika doprowadziło do powstania lub zwiększenia nadwyżki jego pasywów nad aktywami.
W rzeczywistości reformatorskiej odtwarza się cykl: rządy skupiają się na rozliczeniach i imperialnych planach, a zapominają o podstawowej misji sądownictwa – krótkim i sprawiedliwym procesie.
Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dodatkowej kwoty wypłaconej zwolnionemu pracownikowi.
Przewodniczący Sądu Najwyższego USA John Roberts stawia się prezydentowi Donaldowi Trumpowi. Nie zgadza się na rozmontowanie konstytucji Stanów Zjednoczonych. Kto wyjdzie zwycięsko z tego starcia?
Trzeba podwyższyć próg zarobków obligujący do płacenia 32-proc. PIT. Takiego złagodzenia podatku domagają się pracownicy administracji skarbowej.
Sieć zapłaciła w ub.r. 883 mln euro podatków polskiemu fiskusowi. Zainwestowała też 440 mln euro, w tym roku także wyda u nas ponad 500 mln euro
Prawo do ściągnięcia zasłużonych kosztów procesu, w tym opłaty dla adwokata z urzędu, przedawnia się po trzech latach od dnia kiedy należało je uiścić. Każde inne stanowisko jest błędne - wynika z najnowszego postanowienia Sądu Najwyższego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas