Aktualizacja: 22.11.2024 00:45 Publikacja: 22.05.2023 06:57
Foto: Adobe Stock
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 lutego 2023 r. (I FSK 1718/19).
Sprawa dotyczyła podatnika nabywającego usługi analiz i badań rynku od usługodawców z innych państw. Podatnik wyjaśnił, że usługi te nie będą świadczone w sposób ciągły, przez kolejne następujące po sobie i ustalone przez strony okresy rozliczeniowe. Wskazał, że w praktyce możliwe będą sytuacje, gdy o faktycznym wykonaniu usługi dowie się dopiero w momencie otrzymania faktury od zagranicznych usługodawców, co może nastąpić z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Zapytał m.in. o to, kiedy powstanie obowiązek podatkowy w przypadku opisanego importu usług, a także czy będzie mógł odliczyć VAT naliczony z tytułu importu usługi, jeżeli z powodu późniejszego otrzymania faktury podatek należny z tego tytułu ujmie w korekcie deklaracji złożonej w terminie późniejszym niż trzy miesiące od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do importowanych usług powstał obowiązek podatkowy. Wnioskodawca uważał, że momentem powstania obowiązku podatkowego będzie otrzymanie raportu od kontrahenta i że będzie mógł odliczyć VAT naliczony z tytułu importu usługi, a miesiącem odliczenia podatku naliczonego nie będzie miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy, lecz bieżący okres rozliczeniowy. Organ interpretacyjny nie zgodził się z jego stanowiskiem odnośnie do momentu powstania obowiązku podatkowego, argumentując, że momentem powstania obowiązku podatkowego będzie sporządzenie raportu przez kontrahenta. Natomiast w kwestii odliczenia VAT naliczonego z tytułu importu usługi organ zgodził się ze stanowiskiem podatnika.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Krajowa Rada Sądownictwa uważa, że sędziowie Sądu Najwyższego Jarosław Matras i Michał Laskowski powinni wyłączyć się ze sprawy dotyczącej statusu prawnego Prokuratora Krajowego.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
W czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła poprawkę do projektu budżetu na 2025 rok, która przewiduje zmniejszenie środków dla czternastu instytucji państwowych. Cięcia obejmą m.in. Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy czy Krajową Radę Sądownictwa.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wszczął w czwartek procedurę odwołania sędziego Jacka Przyguckiego z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Suwałkach oraz sędziego Jacka Szredera z funkcji wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Obaj zostali zawieszeni.
Sąd Okręgowy w Koszalinie ogłosił wyrok skazujący w sprawie tragicznej śmierci pięciu 15-latek w pożarze escape roomu w tym mieście na początku 2019 roku.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
- Przygotowaliśmy 10 punktów programowych, które są odpowiedzią na dobrze zdiagnozowane problemy sądownictwa. Zostały one przedyskutowane zarówno w środowisku sędziowskim, jak i wśród organizacji pozarządowych. Planujemy wdrażać te rozwiązania w latach 2025–2026 - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas