Kapitał obcy w finansowaniu przedsiębiorstwa

Do podstawowych form zewnętrznego finansowania przedsiębiorstwa należy kredyt bankowy, leasing i faktoring. Wybór odpowiedniego źródła pozyskania funduszy pozwala na realizację celów firmy i maksymalizację zysku.

Publikacja: 05.07.2023 02:00

Kapitał obcy w finansowaniu przedsiębiorstwa

Foto: Adobe Stock

W zarządzaniu współczesnym przedsiębiorstwem kluczową rolę odgrywa sposób jego finansowania, który sprowadza się do pozyskiwania przez jednostkę gospodarczą odpowiednich środków finansowych potrzebnych do realizacji założonych celów. Skupiają się one głównie na maksymalizacji zysku, dalszego rozwoju przedsiębiorstwa, a także do poprawy jego płynności i rentowności. Wzrost możliwości może doprowadzić do wprowadzenia nowych produktów na rynek bądź poprawy potencjału konkurencyjnego, co przełoży się na lepsze postrzeganie jednostki przez kontrahentów lub potencjalnych konsumentów. Istotnym elementem w rozpoczęciu rozważań nad rozwojem firmy jest ustalenie źródeł finansowania, które mają za zadanie stworzyć zdolność do generowania dochodów. Według kryterium własności (jednego z rozpoznawanych podziałów kapitału) może być on własny (np. kapitał podstawowy, dopłaty wspólników, agio) lub obcy (np. kredyty bankowe, leasing, faktoring), z czego ten drugi będzie głównym tematem artykuły.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo