Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 lipca 2024 r. (0114-KDWP.4011.108.2024.1.JCH).

O interpretację podatkową wystąpiła osoba prowadząca działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług doradztwa podatkowego na rzecz klientów profesjonalnych oraz indywidualnych. W ramach swojej działalności wnioskodawca udziela porad podatkowych, reprezentuje klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi, a także świadczy usługi księgowe.

Klientami wnioskodawcy są również podmioty zagraniczne. Obsługa tych klientów wymaga od niego zaawansowanej znajomości języka angielskiego, w tym języka specjalistycznego. Wnioskodawca przygotowuje w języku angielskim m.in. analizy oraz podsumowania spotkań, a także utrzymuje stały kontakt z klientami w tym języku.

Podatnik ponosi koszty związane z nauką języka, w tym koszty zajęć, zakup materiałów takich jak podręczniki, oraz dostęp do platform umożliwiających tworzenie własnych zestawów słów i zwrotów do nauki.

Wnioskodawca stanął na stanowisku, że wydatki te mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z tym stanowiskiem, argumentując, że zgodnie z przepisami oraz przedstawionym opisem sprawy, skoro podatnik świadczy swoje usługi na rzecz klientów zagranicznych, to zaawansowana znajomość języka angielskiego jest konieczna do realizacji tych usług. Wydatki ponoszone na to kształcenie będą zatem ponoszone w związku z osiąganymi przychodami.

Należy jednak pamiętać, że takie stanowisko organu podatkowego nie przesądza o kwestii zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wszystkich wydatków ponoszonych w zakresie podnoszenia kwalifikacji. Wydatki te będą stanowić koszty uzyskania przychodów wyłącznie wtedy, gdy są one niezbędne do prowadzonej działalności i pozostają z nią w dostatecznie ścisłym związku.

Wydatki ponoszone w celu ogólnego poszerzania wiedzy, bez związku z prowadzoną działalnością, mogą zostać uznane za wydatki o charakterze osobistym, które nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Podsumowując, podatnik chcący zaliczyć wydatki związane z podniesieniem kwalifikacji zawodowych (naukowych) do kosztów uzyskania przychodów musi upewnić się, że kwalifikacje te są niezbędne do prowadzonej przez niego działalności.

Autor jest młodszym konsultantem podatkowym w Subteno Tax Komorniczak i Wspólnicy sp. k.

Podstawa prawna

art. 22 ust. 1 i art. 23 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2024 r., poz. 226 ze zm.)