Kiedy trzeba aktualizować benchmark

Raz przygotowana analiza cen transferowych nie może być stosowana przez nieograniczony czas. Ważna jest bowiem jej aktualność w czasie trwania umowy finansowania. Dlatego trzeba ją aktualizować.

Publikacja: 25.11.2024 04:45

Kiedy trzeba aktualizować benchmark

Foto: Adobe Stock

Analiza cen transferowych w postaci analizy porównawczej lub analizy zgodności stanowi podstawowy dokument pozwalający na wykazanie, że ceny transferowe w transakcjach między podmiotami powiązanymi były zawierane na warunkach rynkowych. Jednakże obok wymogów dotyczących jakości i kompletności analiz, równie ważny jest aspekt ich aktualności na przestrzeni trwania umowy finansowania.

To, że raz przygotowana analiza cen transferowych nie może być stosowana w nieograniczonych ramach czasowych wynika zarówno z czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Po pierwsze, rynek podlega ciągłym zmianom, co jest szczególnie widoczne w przypadku transakcji finansowych. Decyzje organów nadzoru finansowego, umocnienie lub osłabienie walut, prowadzona polityka państwa, sytuacja międzynarodowa, wojny, pandemia – wszystkie te czynniki oddziałują na globalny rynek finansowy i w efekcie na możliwości pozyskiwania finansowania przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą. To z kolei przekłada się na ich aktywność inwestycyjną czy decyzje o rozszerzaniu lub ograniczaniu działalności. Z drugiej strony, na aktualność analiz cen transferowych wpływają także uwarunkowania wewnętrzne związane z działaniem danego podmiotu, a więc np. zawieranie aneksów zmieniających warunki transakcji, która była przedmiotem analizy, czy zmiany polityki finansowania w ramach grupy.

Pozostało 88% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Podatek wyrównawczy a podatek odroczony
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Fiskus zmienił zdanie w sprawie rozliczania podatku u źródła
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Faktoring środkiem utrzymania płynności
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy trzeba przeprowadzić aktualizację wyceny aktywów
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Odbiorca dywidendy nie musi być jej rzeczywistym właścicielem