Aktualizacja: 04.04.2025 11:19 Publikacja: 25.11.2024 04:45
Foto: Adobe Stock
Analiza cen transferowych w postaci analizy porównawczej lub analizy zgodności stanowi podstawowy dokument pozwalający na wykazanie, że ceny transferowe w transakcjach między podmiotami powiązanymi były zawierane na warunkach rynkowych. Jednakże obok wymogów dotyczących jakości i kompletności analiz, równie ważny jest aspekt ich aktualności na przestrzeni trwania umowy finansowania.
To, że raz przygotowana analiza cen transferowych nie może być stosowana w nieograniczonych ramach czasowych wynika zarówno z czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Po pierwsze, rynek podlega ciągłym zmianom, co jest szczególnie widoczne w przypadku transakcji finansowych. Decyzje organów nadzoru finansowego, umocnienie lub osłabienie walut, prowadzona polityka państwa, sytuacja międzynarodowa, wojny, pandemia – wszystkie te czynniki oddziałują na globalny rynek finansowy i w efekcie na możliwości pozyskiwania finansowania przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą. To z kolei przekłada się na ich aktywność inwestycyjną czy decyzje o rozszerzaniu lub ograniczaniu działalności. Z drugiej strony, na aktualność analiz cen transferowych wpływają także uwarunkowania wewnętrzne związane z działaniem danego podmiotu, a więc np. zawieranie aneksów zmieniających warunki transakcji, która była przedmiotem analizy, czy zmiany polityki finansowania w ramach grupy.
Od 1 kwietnia br. podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS muszą w korespondencji z organami publicznymi...
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Sądy potwierdzają, że faktura wystawiona przed faktycznym wykonaniem usługi lub dostawą towaru, ale dokumentując...
Od 1 stycznia mali i średni przedsiębiorcy mający siedzibę w Polsce mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z...
Jeżeli za usługi agroturystki (bez wyżywienia), świadczone dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, r...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Transakcje finansowe między podmiotami powiązanymi niezmiennie budzą wątpliwości. Ich źródłem jest m.in. obowiąz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas