Aktualizacja: 12.12.2024 08:11 Publikacja: 25.11.2024 04:45
Foto: Adobe Stock
Analiza cen transferowych w postaci analizy porównawczej lub analizy zgodności stanowi podstawowy dokument pozwalający na wykazanie, że ceny transferowe w transakcjach między podmiotami powiązanymi były zawierane na warunkach rynkowych. Jednakże obok wymogów dotyczących jakości i kompletności analiz, równie ważny jest aspekt ich aktualności na przestrzeni trwania umowy finansowania.
To, że raz przygotowana analiza cen transferowych nie może być stosowana w nieograniczonych ramach czasowych wynika zarówno z czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Po pierwsze, rynek podlega ciągłym zmianom, co jest szczególnie widoczne w przypadku transakcji finansowych. Decyzje organów nadzoru finansowego, umocnienie lub osłabienie walut, prowadzona polityka państwa, sytuacja międzynarodowa, wojny, pandemia – wszystkie te czynniki oddziałują na globalny rynek finansowy i w efekcie na możliwości pozyskiwania finansowania przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą. To z kolei przekłada się na ich aktywność inwestycyjną czy decyzje o rozszerzaniu lub ograniczaniu działalności. Z drugiej strony, na aktualność analiz cen transferowych wpływają także uwarunkowania wewnętrzne związane z działaniem danego podmiotu, a więc np. zawieranie aneksów zmieniających warunki transakcji, która była przedmiotem analizy, czy zmiany polityki finansowania w ramach grupy.
1 stycznia 2025 r. wejdą w życie liczne zmiany w podatkach. To już ostatni dzwonek, żeby się z nimi zapoznać i odpowiednio przygotować do nich swoje systemy finansowo-księgowe.
Od 1 stycznia 2025 r. spora część przedsiębiorców będzie zobowiązana do raportowania szczegółowych danych finansowych w ustandaryzowanym formacie elektronicznym. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego CIT.
Od stycznia 2025 r. małe przedsiębiorstwa będą mogły korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie tylko w kraju swojej siedziby działalności gospodarczej, ale również w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Płatnik nie musi pobierać podatku u źródła od dywidendy wypłacanej zagranicznemu podmiotowi, gdy odbiorca korzysta w stosunku do tej dywidendy ze zwolnienia o charakterze przedmiotowym na podstawie przepisów implementujących dyrektywę PS.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Substrat majątkowo-osobowy odzwierciedla zaangażowanie personelu i aktywów jednostek składowych grup międzynarodowych w danej jurysdykcji. Jego uwzględnienie pozwala zmniejszyć kwotę należnego globalnego podatku minimalnego.
Pracownik powinien uzyskać akceptację przełożonego na okazjonalną pracę zdalną. Czy musi on uzasadniać odmowę? Czy przy tej pracy firma też zwraca koszty używania materiałów i narzędzi? Czy taki zwrot podlega ZUS i PIT?
Władze skarbowe i sądy administracyjne nie do końca respektują międzynarodowe zasady pobierania podatku u źródła i prezentują profiskalne podejście.
Prawnik dyżurujący w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej nie musi wystawiać faktury powiatowi bądź gminie, jeśli wykonywane przez niego usługi nie są działalnością gospodarczą.
51,6 miliarda funtów wyniosły wpływy brytyjskiej gospodarki z turystyki w 2023 roku. To pokazuje znaczenie tej gałęzi gospodarki dla kraju, ale utrzymanie tej koniunktury jest zagrożone - ostrzega organizacja branżowa ABTA w apelu do rządzących.
Jeśli nie wiadomo, czy osoba powołana w testamencie do spadku, jest faktycznie spadkobiercą, to nie można uznać, że uzyskuje przychód z wynajmowanego przez wykonawcę testamentu mieszkania.
Aby skorzystać z ulgi na internet, należy spełnić pewne warunki. Ponadto odliczyć można tylko ściśle określone koszty związane z korzystaniem z sieci. Oto najważniejsze informacje dotyczące ulgi na internet 2024/2025 oraz obowiązujący limit.
Z przyjemnością oddaję w Państwa ręce najnowsze wydanie dodatku „Administracja”. Sporo miejsca poświęcamy w nim kwestiom opodatkowania działalności samorządu terytorialnego oraz spółek komunalnych VAT.
Związanie oceną prawną sądu wyklucza możliwość zwrócenia się przez organ interpretacyjny, ponownie rozpoznający sprawę, o wydanie opinii klauzulowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas