Jak korygować przychody w CIT

Działalność gospodarcza wiąże się z wieloma sytuacjami, które powodują zmiany, zatem codzienność gospodarcza podmiotów nie może obejść się bez dokonywania korekt czy to po stronie przychodów, czy po stronie kosztów.

Publikacja: 23.12.2024 04:50

Jak korygować przychody w CIT

Foto: Adobe Stock

Generalna zasada ujmowania faktur korygujących na gruncie prawa podatkowego to ich rozliczanie w bieżącym okresie. Zgodnie z art. 12 ust. 3j ustawy o CIT jeżeli korekta przychodu nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, to dokonuje się jej poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca lub – w przypadku braku faktury – inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Co więcej, jeżeli w tym okresie rozliczeniowym podatnik nie osiągnął przychodów lub osiągnięte przychody są niższe od kwoty zmniejszenia, to podatnik jest obowiązany zwiększyć koszty uzyskania przychodów o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone przychody. Taki sposób korygowania w podatku dochodowym ma zastosowanie niezależnie od tego czy faktura pierwotna i faktura korygująca zostały wystawione w tym samym roku podatkowym, czy w odrębnych latach. Faktury korygujące, które zostały wystawione z powodu zdarzeń, które nastąpiły po wystawieniu faktury pierwotnej, takich jak np. obniżenie ceny, udzielenie rabatu, zwrot towaru, rozlicza się na bieżąco.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Strata stracie nierówna
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
KSeF. Czas przygotować się do e-fakturowania. Terminy, wymagania, kary
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wydatki na samochód wpływają na opodatkowanie IP Box
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Trudne do wyceny wartości niematerialne – rola analizy DEMPE
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Strata powstała w wyniku oszustwa może być podatkowym kosztem
Reklama
Reklama