Aktualizacja: 18.04.2021 11:56 Publikacja: 18.04.2021 00:01
Foto: 123RF
Działania restrukturyzacyjne są powszechnie przeprowadzane w grupach kapitałowych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Mogą one wynikać z różnych przyczyn, takich jak chęć dostosowania do zmieniającego się otoczenia gospodarczego, w szczególności konkurencji na rynku, osiągnięcia efektów skali oraz synergii czy też rozwoju działalności na terytorium kraju zapewniającego korzystne warunki jej prowadzenia (np. w specjalnej strefie ekonomicznej). Niezależnie od przyczyn podjętych działań pamiętajmy, że pozostają one w kręgu szczególnego zainteresowania organów podatkowych, w tym z perspektywy przepisów o cenach transferowych. Dowodem na to są statystyki, z których wynika, że aż 20 proc. spośród wszystkich nieprawidłowości zidentyfikowanych przez organy w ramach kontroli cen transferowych wynikało z przeprowadzonych procesów restrukturyzacji. To więcej niż w przypadku nieprawidłowości zidentyfikowanych w samych tylko transakcjach towarowych lub usługowych, które niejednokrotnie stanowią dla podatników podstawowe rozliczenia. Niestety w praktyce aspekty cen transferowych nie są uwzględniane w procesie analizy podatkowych skutków restrukturyzacji.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
To już pewne - globalny podatek wyrównawczy będzie obowiązywał od 2025 roku.
Odszkodowanie wypłacone na podstawie mediacji sądowej za czyn nieuczciwej konkurencji nie ma związku z przychodem i nie można go rozliczyć w kosztach podatkowych – uznał NSA.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Udostępnienie samochodu osobowego współpracownikowi, czyli osobie zatrudnionej na kontrakcie B2B jest coraz częstszą praktyką. Skutki podatkowe dla usługobiorcy i usługodawcy zależą zasad, na jakich samochód ma być użytkowany przez współpracownika.
Przedmiotem opodatkowania estońskim CIT jest efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca lub akcjonariusza, przy czym opodatkowane są różne jej formy, nie tylko dywidendy.
Osiągane przez fundacje rodzinne przychody z dodatnich różnic kursowych powstałe w efekcie transakcji zamiany walut obcych na walutę polską są opodatkowane CIT.
Fiskus łagodnie podejdzie do egzekwowania obowiązków związanych z wdrażaniem JPK_CIT w pierwszym okresie jego stosowania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas