Reklama
Rozwiń

Czy od pośrednictwa handlowego trzeba zapłacić CIT

Prawidłowa ocena usługi jako podlegającej lub nie zryczałtowanemu opodatkowaniu w Polsce, jest uzależniona od postanowień umowy zawartej z zagranicznym podmiotem oraz zakresu faktycznie wykonywanych przez niego czynności.

Publikacja: 05.06.2017 06:30

Czy od pośrednictwa handlowego trzeba zapłacić CIT

Foto: Fotolia.com

Polscy przedsiębiorcy, którzy próbują dotrzeć ze swoją ofertą poza granice Polski, często podejmują współpracę z zagranicznymi pośrednikami handlowymi. W takiej sytuacji powstaje pytanie czy wypłacając pośrednikowi wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług powinni potrącić podatek u źródła. Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od wielu aspektów. Do niedawna kwestią sporną pozostawało czy wynagrodzenie wypłacane przez polski podmiot pośrednikowi handlowemu, wykonującemu swoje usługi za granicą, jest dochodem osiągniętym na terytorium Polski. W związku z dodaniem z początkiem 2017 r. do ustawy o CIT katalogu dochodów, które uważa się za osiągane na terytorium Polski i wprowadzeniem uregulowania stanowiącego, że dochodem osiągniętym w Polsce jest dochód uzyskany z tytułu należności regulowanych, w tym stawianych do dyspozycji lub wypłacanych przez osoby prawne mające siedzibę w Polsce, wątpliwość dotycząca kwalifikacji źródła dochodu zagranicznego pośrednika handlowego została wyjaśniona.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?