Aktualizacja: 08.05.2017 05:40 Publikacja: 08.05.2017 05:40
Foto: 123RF
Rezygnacja z nierentownej części działalności nie oznacza, że przepadają wszystkie związane z nią wydatki. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 21 marca 2017 r. (I SA/Rz 103/17).
Spór z fiskusem zaczął się od wniosku o interpretację przedsiębiorcy działającego w branży ubezpieczeń. Przedsiębiorca postanowił poszerzyć zakres działalności i otworzyć fitness club. Na potrzeby obu rodzajów działalności wynajął lokal użytkowy, w którym wykonał niezbędne prace adaptacyjne. Po ich zakończeniu wprowadził lokal do ewidencji środków trwałych. Zakwalifikował go jako inwestycję w obcym środku trwałym. Następnie dokonywał miesięcznych odpisów amortyzacyjnych. Z powodu braku klientów fitness club nie przyniósł oczekiwanych zysków. Przedsiębiorca zrezygnował więc z jego prowadzenia. Rozwiązał umowę najmu, a biuro ubezpieczeniowe przeniósł do innej miejscowości. Od właściciela nie dostał żadnej rekompensaty za poniesione nakłady inwestycyjne. Dlatego niezamortyzowaną część inwestycji zaliczył do kosztów uzyskania przychodów. Chciał, aby skarbówka potwierdziła, że postąpił prawidłowo.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Drobne rzeczy sprowadzane spoza Unii Europejskiej mogą być zwolnione z VAT. Niezależnie od tego, czy nabywca prz...
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
Gdy kontrola u podatnika będzie się przedłużała, to nie zapłaci on odsetek od podatków za czas tej kontroli. To...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas