Reklama
Rozwiń

CIT-8: Kiedy wolno odliczyć kary umowne

Jeżeli sankcyjna opłata nie jest wynikiem zaniedbań przedsiębiorcy i ma związek z jego przychodami bądź zabezpiecza ich źródło, to fiskus nie powinien zakwestionować jej ujęcia w rachunku podatkowym.

Publikacja: 22.03.2017 04:40

CIT-8: Kiedy wolno odliczyć kary umowne

Foto: 123RF

W toku działalności gospodarczej mogą wystąpić przypadki, gdy podatnik zostaje obciążony różnego rodzaju karami czy opłatami o charakterze sankcyjnym. Warto wiedzieć, które z nich i w jakich okolicznościach będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodu.

Co do zasady, do kosztów podatkowych nie zalicza się kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług. Wynika to z art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy CIT. Kary z tych tytułów są zatem wprost wyłączone z kosztów. Niestety, nie oznacza to, że automatycznie wszystkie inne kary i odszkodowania będą mogły zostać zaliczone do podatkowych kosztów.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem