VAT: Decyzja wojewody nie może zmienić statusu podatkowego firmy

Czynność wywłaszczenia za odszkodowaniem gruntów, na których w sposób ciągły prowadzona była tylko działalność rolnicza, jest poza zakresem VAT.

Publikacja: 01.03.2017 02:00

VAT: Decyzja wojewody nie może zmienić statusu podatkowego firmy

Foto: 123RF

Spółka prowadzi wyłącznie działalność rolniczą. Wykorzystuje własne grunty i jest czynnym podatnikiem VAT. Wątpliwości firmy miały związek z decyzją wojewody, który udzielił nią zezwolenia na realizację inwestycji drogowej z rygorem natychmiastowej wykonalności. Z decyzji wynikało, że wskazane grunty z mocy prawa przejdą na własność Skarbu Państwa za odszkodowaniem. Spółka wskazała, że dobrowolnie nie przekazała nieruchomości w określonym terminie, ale gdy decyzja stała się ostateczna działki z mocy prawa stały się własnością Skarbu Państwa. Dodała, że dla terenów, na których posadowione są działki, na dzień wydania decyzji obowiązywał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Były w nim oznaczone jako teren użytków rolnych, łąk, pastwisk oraz pozostałe tereny otwarte, nieużytki, zadrzewienia śródpolne oraz drogi rolne. Podatniczka podkreśliła, że nie obniżała podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia wywłaszczonych gruntów. Nabycie ich nastąpiło bowiem w latach 80-tych, kiedy nie było opodatkowania VAT. Zapytała, czy w momencie, gdy uzyska odszkodowanie za wywłaszczone nieruchomości, może zastosować zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. Sama uważała, że tak, bo zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama