Reklama
Rozwiń

Przekazanie auta na cele osobiste bez utraty zwolnienia z VAT

Jeżeli przedsiębiorca nie miał prawa do odliczenia podatku przy nabyciu samochodu, to późniejsze przeznaczenie go na użytek prywatny nie jest dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu i nie powoduje utraty zwolnienia.

Publikacja: 24.11.2016 06:00

Foto: 123RF

- Prowadzę jednoosobowa działalność gospodarczą. Nie jestem podatnikiem VAT. W 2013 r. wykupiłem samochód osobowy z leasingu na firmę. Obecnie chciałbym go wycofać z majątku firmy i używać tylko do celów prywatnych. Słyszałem, że taka operacja wiąże się ze zmianą opodatkowania działalności, tzn. muszę przejść na VAT. Czy to prawda? – pyta czytelnik.

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że potocznie pojęcie podatnika VAT utożsamiane jest z podatnikiem zarejestrowanym jako taki podatnik. Jest to błąd, gdyż podatnikami VAT są wszelkie podmioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu VAT (zob. art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT). A zatem nie tyle nie jest Pan podatnikiem VAT, co nie jest Pan zarejestrowanym podatnikiem VAT. Zapewne wynika to z tego, że korzysta Pan z tzw. zwolnienia podmiotowego (podatnicy korzystający z tego zwolnienia nie muszą się bowiem rejestrować jako podatnicy VAT – zob. art. 96 ust. 3 ustawy o VAT). Tak też zakładam na użytek dalszej części odpowiedzi.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Nowy obowiązek podatkowy dla dużych firm. Chodzi o cyfrowe rozliczenia
Podatki
Ogłoszono nowy limit ulgi na składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
Podatki
Sąd: podejrzenie o oszustwo podatkowe nie zawiesza biegu terminu przedawnienia
Podatki
Podatek globalny ważną nowością na 2025 rok. Ustawa będzie zmieniana
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Zawarcie ugody nie oznacza, że wydatek jest kosztem
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku