Reklama
Rozwiń

Puste faktury - korekta możliwa z ograniczeniami

Możliwość korekty faktury, wystawionej w warunkach art. 108 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, uzależnione jest od tego, czy korekta taka eliminowała ryzyko uszczupleń w budżecie – uznał NSA.

Publikacja: 09.10.2019 02:00

Puste faktury - korekta możliwa z ograniczeniami

Foto: Adobe Stock

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 czerwca 2019 r. (sygn. I FSK 915/17) wypowiedział się na temat dopuszczalności korygowania faktur, do których ma zastosowanie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. Z wyroku tego wynika, że możliwość taka istnieje, jednak jest istotnie ograniczona.

Z art. 108 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Przepis ten określa swoistą sankcję dla podmiotów wystawiających faktury. Polega ona na tym, że niezależnie od tego, czy w danym przypadku wystąpiła podstawa opodatkowania podatkiem VAT, jak również niezależnie od rozmiarów i konsekwencji podatkowych tego obrotu każdy wystawca tzw. pustej faktury powinien się liczyć z koniecznością zapłaty wykazanego w niej podatku (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 6 października 2017 r., sygn. I SA/Kr 686/17).

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem