Ryczałt korzystny, ale nie dla każdego przedsiębiorcy

Sławomir Czyż, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Czyż Łabno Wojtowicz-Janicka doradcy podatkowi radcowie prawni z Krakowa

Publikacja: 24.03.2016 03:00

Sławomir Czyż

Sławomir Czyż

Foto: materiały prasowe

Rz: Jakie korzyści daje wybór opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym, a kto nie powinien się na niego decydować?

Sławomir Czyż: Podstawową zaletą ryczałtu są niskie stawki, które wynoszą 2 proc., 3 proc., 5,5 proc. i 8,5 proc., chociaż jest też pewna grupa usług, które są opodatkowane wyższym ryczałtem (17 proc., 20 proc.). Istotne jest to, że ryczałt jest płacony od przychodu, a nie dochodu. Wybór opodatkowania ryczałtem powinien zatem zostać zwykle poprzedzony analizą, jakich spodziewamy się przychodów i kosztów z wykonywanej działalności, którą chcemy (i możemy, gdyż nie każdy rodzaj działalności może być opodatkowany w tej formie) opodatkować ryczałtem. Następnie należy porównać wysokość hipotetycznego ryczałtu z podatkiem, jaki byłby płacony na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej) lub przy zastosowaniu 19-proc. stawki liniowej. Zasadniczo w przypadku działalności gospodarczej, która generuje relatywnie niskie koszty i dla której ustawodawca przewidział niższe stawki ryczałtu, wybór ryczałtu jest korzystniejszy. W przeciwnym razie należy raczej rozważać opodatkowanie wg skali podatkowej albo podatkiem liniowym. Trzeba jednak pamiętać, że w razie błędnie poczynionych założeń może się okazać, że ponieśliśmy stratę z działalności gospodarczej, a ryczałt i tak będzie trzeba zapłacić, gdyż płaci się go od przychodu, a nie dochodu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama