Kredyt kupiecki a rozliczenia podatkowe

Przedsiębiorca, który udziela swoim kontrahentom kredytu kupieckiego, powinien pamiętać o skutkach podatkowych swojej decyzji. Dla celów PIT przychodami z działalności gospodarczej są kwoty należne, chociażby nie zostały faktycznie otrzymane. Sprzedawca musi także rozliczyć VAT niezależnie od tego, czy rzeczywiście otrzymał należność od nabywcy.

Publikacja: 03.03.2016 05:50

Sprzedawca, który udziela nabywcy kredytu kupieckiego, musi rozliczyć podatki niezależnie od terminu

Sprzedawca, który udziela nabywcy kredytu kupieckiego, musi rozliczyć podatki niezależnie od terminu faktycznej zapłaty za dostawę

Foto: 123RF

Duża konkurencja na rynku sprawia, że podmioty gospodarcze podejmują działania, które mają sprawić, że ich oferta stanie się konkurencyjna na tle innych propozycji, co w efekcie skłoni potencjalnego nabywcę do zawarcia z nimi umowy. Niewątpliwie za konkurencyjnością oferty przemawia dopuszczenie możliwie szerokiej gamy wariantów płatności. Stąd wiele firm, w tym prowadzonych przez drobnych przedsiębiorców, oferuje swoim kontrahentom wydłużone (odroczone) terminy płatności za dostarczone towary lub usługi. W takiej sytuacji trzeba jednak pamiętać o skutkach podatkowych takiego odroczenia.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm