Zbliża się termin rozliczenia CIT za 2015 rok. Trzeba zatem pamiętać, że w myśl art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, obliczając podstawę opodatkowania, firma ma prawo uwzględnić przekazane w zeszłym roku darowizny, łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10 proc. dochodu.
Warunek podmiotowy...
Darowizna powinna zostać przekazana organizacji, o której mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (zwanej dalej u.d.p.p.w.) lub równoważnym organizacjom, określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele. Oznacza to, że beneficjentami przekazywanych darowizn nie muszą być jednostki posiadające status organizacji pożytku publicznego. Muszą oni natomiast prowadzić działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych. Darowizna nie może jednak zostać odliczona w trybie art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, jeżeli zostaje przekazana podmiotowi działającemu w celu osiągnięcia zysku (art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT w zw. z art. 3 ust. 2 u.d.p.p.w.).
...i przedmiotowy
Darowizna powinna zostać przekazana na cele określone w art. 4 u.d.p.p.w. (art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT), a więc na realizację zadań w zakresie m.in. działalności charytatywnej czy też ochrony i promocji zdrowia. Darowizna może być przeznaczona tylko na określone, wymienione wyżej cele społeczne, które realizuje dana organizacja i które wynikają z jej statutu. Należy pamiętać, że określenie w umowie celu, na który ma ona zostać spożytkowana, jest warunkiem koniecznym do odliczenia darowizny od dochodu. Opisane powyżej warunki, tj. podmiotowy (wymogi w zakresie celu) oraz przedmiotowy (wymogi w zakresie beneficjenta), muszą zostać spełnione łącznie.
10-procentowy limit
Odliczeniu podlegają darowizny przekazane na cele wymienione w art. 4 u.d.p.p.w. odpowiednim podmiotom, o czym była mowa powyżej, lub na cele kultu religijnego. Łączna kwota odliczeń darowizn z obu tytułów nie może jednak przekroczyć 10 proc. dochodu (art. 18 ust. 1a ustawy o CIT).
Uwaga na wyłączenia
Zgodnie z art. 18 ust. 1a ustawy o CIT odliczeniom nie podlegają darowizny na rzecz:
- osób fizycznych;
- osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc. oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami.
Ważne jest właściwe udokumentowanie
Istotne jest również właściwe udokumentowanie odliczanych darowizn. Wysokość darowizny powinna być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy, natomiast w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu (art. 18 ust. 1c ustawy o CIT).
Obowiązki informacyjne darczyńcy
Podatnicy, którzy chcą odliczyć darowiznę, są obowiązani wykazać w zeznaniu o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę, adres i numer identyfikacji podatkowej lub numer uzyskany w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w którym obdarowany ma siedzibę, służący dla celów podatkowych identyfikacji (art. 18 ust. 1g ustawy o CIT). Ustawa o CIT nakłada również obowiązki informacyjne na podmiot otrzymujący darowiznę.
Nie mogła być ujęta w kosztach
Zgodnie z art. 18 ust. 1k ustawy o CIT darowizny nie można odliczyć, gdy podatnik zaliczył wcześniej jej wartość do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT. Przepis ten stanowi, że nie stanowią kosztów uzyskania przychodów darowizny i ofiary wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem dokonywanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową, a także wpłaty na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej. Kosztem uzyskania przychodów są jednak koszty wytworzenia lub cena nabycia produktów spożywczych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT, przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów u.d.p.p.w., z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje. Jeśli więc podatnik na podstawie ww. regulacji zaliczy przekazaną darowiznę do kosztów uzyskania przychodów, to tym samym wyłączy możliwość obniżenia o nią dochodu na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.
Według cen rynkowych
Stosownie do art. 18 ust. 1b ustawy o CIT, jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, to za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o VAT z tytułu przekazania tej darowizny. Przy określaniu wartości tych darowizn stosuje się odpowiednio art. 14 ustawy o CIT. Oznacza to, że wartość darowizny musi zostać ustalana według cen rynkowych. Gdy wartość darowizny znacznie odbiega od ceny rynkowej, organ podatkowy może wezwać podatnika do wyjaśnienia tej różnicy, a następnie ewentualnie ustalić wartość darowizny na rynkowym poziomie, stosując procedurę uregulowaną w art. 14 ustawy o CIT.
Autor jest konsultantem podatkowym w ECDDP sp. z o.o.
podstawa prawna: ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 851 ze zm.)
podstawa prawna: ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1118 ze zm.)
masz pytanie, wyślij e-mail, tygodnikpodatki@rp.pl
Zagraniczna organizacja też może być beneficjentem
Pod pewnymi warunkami podatnik może skorzystać z odliczenia również w razie przekazania darowizny na rzecz zagranicznej organizacji. Zgodnie bowiem z art. 18 ust. 1j ustawy o CIT podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia darowizny na rzecz organizacji, określonej w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącej działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych. Warunkiem odliczenia jest:
- udokumentowanie przez podatnika oświadczeniem tej organizacji, że na dzień przekazania darowizny była ona równoważną organizacją do organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 u.d.p.p.w., realizującą cele określone w art. 4 u.d.p.p.w., i prowadzącą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, oraz
- istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania lub z innej ratyfikowanej umowy międzynarodowej, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium organizacja posiada siedzibę.