Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które opodatkowują osiągnięte dochody (przychody) z tytułu tej działalności na zasadach uproszczonych, czyli przewidzianych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: ustawa ryczałtowa), również są obowiązane do sporządzenia i przekazania fiskusowi rocznego zeznania podatkowego. Obowiązek ten odnosi się zarówno do tych podatników, którzy płacą ryczałt ewidencjonowany, jak i tych, którzy wybrali kartę podatkową. W obu przypadkach termin przekazania takiego zeznania przypada 31 stycznia kolejnego roku podatkowego. W roku 2016 jest to niedziela, co oznacza, że na złożenie zeznania rocznego za rok 2015 podatnicy mają czas do 1 lutego (poniedziałek). Na złożenie tego zeznania zostało kilka dni, więc warto wskazać na możliwe do wykorzystania rozwiązania, których zastosowanie pozwoli na minimalizację podatku obciążającego podatników za ubiegły rok podatkowy.

W przypadku podatników opodatkowanych ryczałtowo możliwość korzystania z odliczeń podatkowych została mocno ograniczona. W przypadku podatników opłacających podatek dochodowy w sposób najbardziej uproszczony, a więc w formie karty podatkowej, roczna deklaracja podatkowa (PIT 16A) ma na celu wykazanie dokonanego w ciągu roku odliczenia zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne od wartości podatku ustalonego decyzją. Ale już w przypadku zeznania składanego przez podatników opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT 28) możliwość odliczeń jest znacznie większa. Nawet w przypadku karty warto jednak zwrócić uwagę, że podatnik ma prawo do pomniejszenia podatku ustalonego w tej formie o kwotę zapłaconej w ciągu roku składki na ubezpieczenie zdrowotne w granicach limitu 7,75 proc. podstawy tej składki, oczywiście jeśli nie została ona odliczona od podatku dochodowego. Możliwością odliczenia objęte zostały składki zapłacone w roku podatkowym, a więc podatnik może odliczać także składki na ubezpieczenie zdrowotne dotyczące zaległych okresów, które faktycznie zostały zapłacone w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.

Z kolei przedsiębiorca opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych obok prawa do pomniejszenia przychodu o wartość zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne oraz ryczałtu (podatku) o wartość zapłaconych w trakcie roku składek na ubezpieczenie zdrowotne (w granicach limitu 7,75 proc. podstawy tych składek) może skorzystać także z innych preferencji. Mianowicie, zgodnie z art. 21 ust. 3 ustawy ryczałtowej może on w zeznaniu rocznym (PIT 28) rozliczyć:

- stratę podatkową z lat ubiegłych obliczoną na zasadach wskazanych w ustawie o PIT. W tym przypadku chodzi o zachowanie prawa do rozliczenia straty ustalonej na zasadach art. 9 ust. 3 i 3a ustawy o PIT w sytuacji, w której podatnik zmienił formę opodatkowania na ryczałt w okresie, w którym jest uprawniony do rozliczania straty z lat ubiegłych.

- wydatki wymienione w art. 26 ust. 1 ustawy o PIT (m.in ulgi na nabycie leków), jeżeli zostały spełnione warunki dla dokonania takich odliczeń.

Co więcej, ryczałtowiec może również odliczyć podlegające odliczeniu wydatki mieszkaniowe (wykazywane w załączniku PIT-D)

Ryczałtowcy sporządzający za rok ubiegły zeznanie roczne na druku PIT-28 powinni zatem przeanalizować dopuszczalność wykorzystania dostępnych dla nich preferencji podatkowych, gdyż może się to przyczynić do zmniejszenia wartości podatku do zapłaty.

Autor jest doradcą podatkowym