Ryczałt: roczne rozliczenie za PIT-28 i PIT-16A do 1 lutego

Przedsiębiorcy płacący podatek od dochodów w sposób zryczałtowany muszą do 1 lutego przesłać do urzędu roczne rozliczenie. Osoby opodatkowane kartą mają prawo wykazać w deklaracjach PIT-16A zapłacone składki zdrowotne. W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego (PIT-28) można dodatkowo uwzględnić m.in. straty z lat ubiegłych.

Aktualizacja: 28.01.2016 11:36 Publikacja: 28.01.2016 05:50

Także podatnicy płacący podatek dochodowy w formie zryczałtowanej mają prawo skorzystania z odliczeń

Także podatnicy płacący podatek dochodowy w formie zryczałtowanej mają prawo skorzystania z odliczeń

Foto: 123RF

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które opodatkowują osiągnięte dochody (przychody) z tytułu tej działalności na zasadach uproszczonych, czyli przewidzianych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: ustawa ryczałtowa), również są obowiązane do sporządzenia i przekazania fiskusowi rocznego zeznania podatkowego. Obowiązek ten odnosi się zarówno do tych podatników, którzy płacą ryczałt ewidencjonowany, jak i tych, którzy wybrali kartę podatkową. W obu przypadkach termin przekazania takiego zeznania przypada 31 stycznia kolejnego roku podatkowego. W roku 2016 jest to niedziela, co oznacza, że na złożenie zeznania rocznego za rok 2015 podatnicy mają czas do 1 lutego (poniedziałek). Na złożenie tego zeznania zostało kilka dni, więc warto wskazać na możliwe do wykorzystania rozwiązania, których zastosowanie pozwoli na minimalizację podatku obciążającego podatników za ubiegły rok podatkowy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT