Sama rejestracja na potrzeby VAT nie jest wiążąca i nie daje prawa do odliczenia VAT, jeśli zarejestrowana osoba w świetle przepisów podatnikiem nie jest. Taka sytuacja występuje w stosunku do jednego z małżonków prowadzących jedno gospodarstwo rolne, a drugi małżonek już zarejestrował się na VAT. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie wydanego w sprawie żony rolnika.

Jej mąż wyczerpał limit pomocy z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na zakup maszyn i sprzętu rolniczego. Zrezygnował z przysługującego mu zwolnienia z VAT, dzięki czemu mógł odliczać podatek z faktur zakupowych.

Jego żona też się zarejestrowała i kupiła sprzęt za ponad 300 tys. zł.

Wystawiła też faktury, wykazując na nich VAT należny w łącznej wysokości 84 zł.

Fiskus zakwestionował prawo do odliczenia podatku zawartego na fakturach za zakup sprzętu.

Zdaniem organów podatkowych nie ma możliwości zarejestrowania jako czynnych podatników VAT w zakresie działalności rolniczej obojga małżonków.

Samo dokonanie takiej rejestracji nie przesądza o prawie do odliczenia, bo to tylko czynność techniczna i nie ma waloru decyzji. Inaczej jest gdy nie ma rejestracji, nawet jeśli podatnik prowadzi działalność uprawniającą do odliczenia, nie może odliczyć VAT.

Sąd przyznał rację fiskusowi. Uznał, że wykonywane przez żonę czynności nie były działalnością gospodarczą odrębną od prowadzenia gospodarstwa rolnego, tylko były nadal działalnością wykonywaną w ramach prowadzonego wspólnie z małżonkiem gospodarstwa rolnego.

sygnatura akt: I SA/Ol 520/15