Sprzedaż produktów rolnych przez rolników podlega przepisom o VAT jako odpłatna dostawa towarów. Jednak dostawa produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.
Czytelnik ma status rolnika ryczałtowego, a chryzantemy, które zamierza sprzedawać pod cmentarzami, pochodzą z jego działalności rolniczej, tj. są to produkty gospodarstwa rolnego. Zatem sprzedaż tych chryzantem będzie korzystać ze zwolnienia z VAT.
Zazwyczaj osoby fizyczne
Nabywcami chryzantem pod cmentarzami są zwykle tylko osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Sprzedaż takim osobom powinna być zasadniczo zewidencjonowana na kasie fiskalnej. Ale rolnik ryczałtowy nie ma takiego obowiązku.
Nie ma faktur i ewidencji
Jak wynika z art. 117 ustawy o VAT, rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku:
1) wystawiania faktur,
2) prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług (w tym ewidencji za pomocą kasy rejestrującej – uwaga autora),
3) składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej VAT-7,
4) złożenia zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R.
—Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy
Definicje obowiązujące w przepisach o VAT
Rolnik ryczałtowy – rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych (art. 2 pkt 19 ustawy o VAT).
Produkty rolne – towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o VAT oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim (art. 2 pkt 20 ustawy o VAT).
Działalność rolnicza – produkcja roślinna i zwierzęca, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza, gruntowa, szklarniową i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, chów, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowla ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin in vitro, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowla dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowla innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.20.13.0) oraz bambusa (PKWiU ex 01.29.30.0), a także świadczenie usług rolniczych (zob. art. 2 pkt. 15 ustawy o VAT).