Czy przejęcie firmy wymaga założenia nowej księgi podatkowej?

Z chwilą śmierci przedsiębiorcy ustaje jego byt prawny jako podatnika PIT, co skutkuje brakiem możliwości wprowadzania przez spadkobierców dalszych zapisów w prowadzonej przez niego uprzednio ewidencji księgowej.

Publikacja: 15.10.2015 02:00

Czy przejęcie firmy wymaga założenia nowej księgi podatkowej?

Foto: 123RF

Przejęłam prowadzenie firmy po zmarłym mężu. Przyjęcie i dział spadku nastąpiły przed notariuszem. Dwoje naszych dzieci (pozostali spadkobiercy) w wyniku działu spadku przenieśli na mnie wszystkie składniki majątku wchodzące w skład majątku firmy zmarłego. W celu kontynuowania działalności gospodarczej męża zarejestrowałam własną działalność gospodarczą w CEIDG, utrzymując dawną nazwę firmy. Przejęłam również wszystkie zawarte przez męża umowy z dostawcami i odbiorcami, a także umowy z osobami świadczącymi pracę na umowach o dzieło. Z uwagi na podpisane kontrakty nie nastąpiła przerwa w pracy firmy. Otwierając działalność gospodarczą, wybrałam, tak jak mój zmarły mąż, podatek liniowy i prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Od zarejestrowania działalności gospodarczej kontynuuję zapisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej przez męża. Nie wiem jednak, czy dobrze zrobiłam. Czy rozpoczynając działalność, powinnam była założyć nową księgę? – pyta czytelniczka.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak uniknąć skutków amerykańskich i unijnych ceł? Eksperci radzą
Podatki
Wykorzystujesz salon, kuchnię i toaletę w działalności? Rozlicz je w kosztach
Podatki
Ważny obowiązek spółek nieruchomościowych. Co muszą zrobić do 31 marca
Podatki
Papierowa księga przychodów i rozchodów odchodzi do lamusa. Jest projekt
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Skarbówka przypomina spółkom o ważnym obowiązku. Termin mija w poniedziałek