Złożenie należności do depozytu sądowego jest uregulowaniem długu

Gdy wierzyciel pozostawi przedmiot świadczenia w depozycie sądowym, nie jest zobowiązana do korekty odliczonej kwoty podatku naliczonego na podstawie przepisów o uldze na złe długi.

Publikacja: 09.09.2019 02:00

Złożenie należności do depozytu sądowego jest uregulowaniem długu

Foto: 123RF

- Spółka (podatnik VAT czynny) na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabyła towary od firmy A (podatnik VAT czynny). Nabycie zostało udokumentowanej fakturą. Ze względu na wątpliwości spółki co do osoby wierzyciela, przedmiotową wierzytelność spółka przekazała (przed upływem terminu zapłaty) do depozytu sądowego. Jednocześnie spółka wystosowała do sądu rejonowego wniosek o zezwolenie na złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego. Spółka nie kwestionowała i nie kwestionuje istnienia zobowiązania. Sąd rejonowy wydał postanowienie zezwalające spółce na złożenie do depozytu sądowego spornej kwoty. Toczące się przed sądem postępowanie w sprawie złożenia depozytu zbiegło się z upływem 90 dni od terminu płatności określonego na wystawionej fakturze. Czy spółka powinna skorygować odliczoną kwotę podatku wynikającą z tej faktury w trybie przepisów o uldze na złe długi? – pyta czytelniczka.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Subskrybuj
gazeta
Podatki
Fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku