Aktualizacja: 01.10.2015 03:00 Publikacja: 01.10.2015 03:00
Foto: www.sxc.hu
W sierpniu br. zmarła żona przedsiębiorcy. Poza przedsiębiorcą spadkobiercami zmarłej jest dwójka ich dzieci. Na jakich zasadach przedsiębiorca może kontynuować amortyzację środków trwałych należących przed śmiercią żony do majątku wspólnego małżonków? – pyta czytelnik.
Jak stanowi art. 22g ust. 11 ustawy o PIT, w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku. Zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie. To właśnie dzięki zastrzeżeniu zawartemu w drugiej części przytoczonego przepisu do momentu śmierci małżonka przedsiębiorca był uprawniony do amortyzowania przedmiotowego środka trwałego od jego pełnej wartości początkowej.
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
To, że pracownicy zaspokajają w kantynie swoje własne potrzeby, nabywając usługi gastronomiczne, nie wyklucza związku zakupionej przez pracodawcę usługi z jego sprzedażą opodatkowaną. Z góry nie przekreśla zatem prawa do odliczenia VAT.
Czy udzielanie prostych wyjaśnień dotyczących podatków powinno być zastrzeżone dla doradców podatkowych? Biura rachunkowe chcą zmiany przepisów.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Ulga dla pracujących seniorów to stosunkowo nowa ulga podatkowa skierowana do osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego nadal pracują. Dzięki niej część seniorów może nie płacić podatku dochodowego od osób fizycznych. W jaki sposób można z tego zwolnienia skorzystać? Kto jest do niego uprawniony? Jaki przychód jest nim objęty?
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów straty spowodowane włamaniem do siedziby firmy. Pod warunkiem, że należycie ją zabezpieczył i że nie ma już szans na wykrycie sprawców.
Nie prowadzimy w tej chwili żadnych prac, jeśli chodzi o podnoszenie podatków. Trwają natomiast prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański na spotkaniu z dziennikarzami.
Koszt nabycia nieruchomości jest wartością stałą, niezmienną i wynika z wydatków, które zostały rzeczywiście poniesione na jej zakup. Dla celów opodatkowanej sprzedaży nie można uznać, że waloryzacji podlegają kwoty uprzednio zwaloryzowane.
Sprzedawca mieszkania jest zwolniony z podatku, jeśli przeznaczy pieniądze na domowe wyposażenie. Jakie? Fiskus właśnie zmienił w tej sprawie interpretację. Twierdzi, że ulga jest na suszarkę do ubrań, a nie na kuchenkę mikrofalową.
Zaniechaniem poboru podatku objęta jest umorzona wierzytelność z tytułu kredytu refinansowego czy konsolidacyjnego obejmująca należność z pierwotnego kredytu mieszkaniowego.
Ostatnie miesiące roku to czas, kiedy urzędnicy skarbowi sprawdzają przedsiębiorców. Chcą przede wszystkim sprawdzać wszelkie zobowiązania podatkowe, które mogą ulec przedawnieniu Ale nie tylko. O czym należy pamiętać w trakcie kontroli rozliczeń podatkowych, jakich informacji udzielać, czy stawić się na przesłuchanie? Zapraszamy do obejrzenia drugiej części webinaru o kontrolach podatkowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas