WDT: do kiedy zagraniczny podatnik składa wniosek

Firma z Niemiec odzyska zapłacony w Polsce VAT, pod warunkiem że jego kwoty zostały poprawnie zafakturowane, nie odnosiły się do eksportu pośredniego lub WDT, a polskie podmioty miałyby prawo do ich odliczenia.

Publikacja: 09.09.2015 06:20

Podobnie jak polskim przedsiębiorcom nabywającym na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE towary i usługi (o tym, jak się ubiegać o taki zwrot, pisaliśmy w wydaniu EK z 2 września 2015 r.), również zagranicznym podmiotom (z innego niż Polska państwa członkowskiego UE lub z państwa trzeciego, spoza UE – na zasadzie wzajemności) przysługiwać będzie – po spełnieniu określonych warunków – prawo zwrotu VAT naliczonego w Polsce. Firma z zagranicy może się ubiegać o zwrot VAT z tytułu nabycia na terytorium Polski towarów i usług lub importu towarów wykorzystywanych następnie do wykonywania czynności, uprawniających do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na terytorium państwa, w którym podmiot ten rozlicza podatek od wartości dodanej lub podatek o podobnym charakterze.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku