Aktualizacja: 20.07.2015 03:00 Publikacja: 20.07.2015 07:30
Foto: www.sxc.hu
Zgodnie z ustawą z 13 lipca 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (DzU nr 203, poz. 1996 ze zm.) do dochodów własnych gmin, powiatów i województw można zaliczyć m.in. dochody z podatków, opłat oraz dochody z majątku jednostek samorządu terytorialnego (dalej: JST). Do najpowszechniej występujących należą: podatek od nieruchomości oraz opłata za wieczyste użytkowanie gruntów.
Zgodnie ze „Sprawozdaniem z działalności RIO i wykonania budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego w 2013 r." (https://www.rio.gov.pl/html/sprawozdania_rio/2013/wstep2013.html) udział dochodów własnych w ogóle dochodów JST w 2013 r. wynosił 50 proc., z czego 34,2 proc. stanowiły dochody z podatków i opłat oraz z majątku. Biorąc pod uwagę zmniejszenie dochodów uzyskiwanych przez JST z mandatów z fotoradarów z uwagi na ogólnospołeczne negatywne nastawienie do tego typu praktyk, urzędy mogą chcieć przyjrzeć się bliżej prawidłowości sporządzanych deklaracji na podatek od nieruchomości (szczególnie za ubiegłe lata) oraz próbować zwiększyć przychody z tytułu opłat za wieczyste użytkowanie gruntów przez ich wycenę do wartości rynkowej.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłaty za usługi promocyjne świadczone przez branżo...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Kary umowne za opóźnienia w realizacji internetowych usług serwisowych z automatu nie są wyłączone z kosztów pod...
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na spotkanie z kontrahentem, na którym zała...
Odszkodowanie za utratę przez część budynku jakiegokolwiek znaczenia gospodarczego i konieczność rozbiórki, otrz...
Przepis nakładający podatek na wielokrotne restrukturyzacje może być niezgodny z europejską dyrektywą – sugeruje...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas