Poszerzone składy Naczelnego Sąd Administracyjnego będą musiały znaleźć odpowiedź na kolejne pytania dotyczące podatków. O podjęcie uchwał wystąpiły właśnie dwa składy NSA w niezależnych od siebie sprawach.
Jedna dotyczy VAT i budzącego wiele wątpliwości sposobu stosowania obniżonych stawek na środki spożywcze. NSA zapytał czy art. 41 ust. 2 oraz ust. 2a ustawy o VAT w związku z art. 217 Konstytucji RP powinien być interpretowany tak, że dla ustalenia katalogu środków spożywczych, co do których będzie miała zastosowanie obniżona stawka podatku, konieczne i dopuszczalne jest każdorazowe ustalanie podobieństwa do towarów wymienionych w załączniku nr 3 lub 10 do ustawy. Czy też wystarczające jest oparcie się wyłącznie na wyliczeniu środków spożywczych zawartym w tych załącznikach (I FSK 759/14).
Druga kwestia dotyczy CIT i obowiązku korekty kosztów podatkowych w firmach, które korzystały z dofinansowania. Poszerzony skład NSA będzie musiał rozstrzygnąć czy przy zaliczeniu do kosztów wydatków, które następnie zostały zrefundowane ze środków stanowiących dochody (przychody) zwolnione zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o CIT, podatnik po otrzymaniu dofinansowania ma skorygować koszty wstecz czy na bieżąco? (II FSK 1499/13).