Prowadzę kancelarię prawną i rozliczam się za pomocą księgi przychodów i rozchodów. Jednemu z wyróżniających się pracowników finansuję aplikację. Czy wydatek mogę wpisać do księgi jako koszt działalności?
– pyta czytelnik.
Tak. Wydatki związane z podnoszeniem kwa lifikacji przez pracowników (na szkolenia, kursy, studia czy właśnie aplikację) nie mają wprawdzie bezpośredniego przełożenia na obroty, ale niewątpliwie można je zaliczyć do kosztów funkcjonowania firmy. Przedsiębiorca po to inwestuje w wiedzę zatrudnionych osób, aby lepiej wykonywały swoje obowiązki i przyczyniały się do wyższych przychodów. Wydatki mogą więc być podatkowym kosztem (kolumna 13 księgi przychodów i rozchodów).
Oczywiście warto, aby kierunek edukacji podopiecznego wiązał się z tym, co robi w pracy. Właściciel firmy chce przecież wykorzystać jego umiejętności. Jeśli program kursu albo szkolenia nie pokrywa się z zakresem codziennych obowiązków, to przedsiębiorca powinien uzasadnić, dlaczego akurat tam skierował pracownika. Przykładowo po to, aby przenieść go na inne stanowisko pracy.
Co na to fiskus? Spójrzmy na sprawę rozpatrywaną niedawno przez Izbę Skarbową w Katowicach. O interpretację wystąpiła notariusz, która wysłała pracownika na aplikację. Podpisała z nim umowę, na podstawie której pokrywa koszty nauki. Notariusz podkreśliła, że odbywanie aplikacji jest bezpośrednio związane z obowiązkami pracownika. Przygotowuje on projekty aktów notarialnych, różnego rodzaju pełnomocnictw, oświadczeń lub upoważnień, udziela informacji klientom. Zdobyte umiejętności poprawią efektywność jego pracy i polepszą jakość obsługi klientów. Dlatego właścicielka kancelarii uważa, że wydatek na aplikację ma wpływ na uzyskiwane przychody i może być podatkowym kosztem.
Skarbówka zgodziła się z tym stanowiskiem. Jak czytamy w odpowiedzi: „jeżeli zdobyta przez pracownika – aplikanta notarialnego – wiedza będzie miała odzwierciedlenie w powstaniu lub wzroście przychodu wnioskodawczyni (np. poprzez wpływ na zakres oraz jakość świadczonych przez jej kancelarię usług), ewentualnie na zachowanie lub zabezpieczenia tego źródła przychodu, to wydatki związane z aplikacją notarialną pracownika mogą być zaliczone do kosztów" (interpretacja z 22 kwietnia 2015 r., IBPBI/1/4511-87/15/WRz).