Posłowie zajęli się ważną dla firm nowelizacją przewidującą możliwość bieżącego korygowania podatkowych przychodów i kosztów. Rozpoczęli też prace nad zmianami w ordynacji podatkowej i regulacjami przewidującymi ulgi dla tworzących przyzakładowe żłobki i przedszkola.

Problemy z korektami ma wielu przedsiębiorców. Chodzi o rozliczanie często zdarzających się w obrocie gospodarczym rabatów, zwrotów towarów czy zmian prognozowanej wcześniej przez strony kontraktu ceny. Przepisy nie wyjaśniają, czy korektę należy robić na bieżąco, czy też cofać się do momentu sprzedaży. Skarbówka opowiada się za tym drugim wariantem. Nakazuje wsteczne korekty nawet wtedy, gdy zmiana ceny następuje wskutek okoliczności, których przedsiębiorca nie mógł przewidzieć.

Jeśli poprawki dotyczą zamkniętego już okresu rozliczeniowego, np. poprzedniego roku, firma musi jeszcze raz przeliczyć zobowiązanie podatkowe i złożyć ponownie deklarację.

W nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów, której pierwsze czytanie odbyło się w czwartek, znalazła się propozycja rozwiązania tego problemu. W przepisach ma obowiązywać zasada, że jeśli pierwotna faktura jest prawidłowa, a korygującą wystawiamy z przyczyn powstałych już po transakcji (np. obniżenie ceny w wyniku zawarcia ugody w postępowaniu mediacyjnym), to można ją rozliczyć na bieżąco. Nowelą zajmie się teraz komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach.

Dużo zmian dla przedsiębiorców przewiduje nowelizacja ordynacji podatkowej. Najważniejsze to wprowadzenie pełnomocnictw ogólnych czy zróżnicowanie wysokości odsetek za zwłokę.

Ważne dla przedsiębiorców jest też to, że kontrole będą mogły się odbywać bez fizycznej obecności urzędników w firmie. Fiskusowi wystarczy przesłanie elektronicznych dokumentów księgowych. Regułą ma być też kontakt w tej formie z tzw. profesjonalnymi pełnomocnikami, czyli z radcami prawnymi, adwokatami czy doradcami podatkowymi.

Nowością będą interpretacje grupowe – dotyczące różnych podmiotów uczestniczących w tej samej transakcji.

Poszerza się katalog form zapłaty podatku. Daninę uiścimy przy użyciu karty płatniczej. Koszty prowizji i opłat związanych z taką operacją poniesie podatnik.

W nowelizacji nie ma natomiast klauzuli obejścia prawa. Wzbudzała ona wiele kontrowersji. Przedsiębiorcy obawiali się, że da nieograniczone możliwości urzędnikom, którzy zakwestionują każdą transakcję przynoszącą podatkowe korzyści.

Kolejna podatkowa zmiana to przywileje dla firm tworzących przyzakładowe żłobki i przedszkola (nowelizacja ustawy o PIT i o CIT). Wydatki z tym związane zaliczą do kosztów uzyskania przychodów. Rodzice dzieci objętych opieką nie zapłacą od tego świadczenia podatku (zwolnienie jest jednak limitowane).

Większość nowych przepisów ma obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.