Wynajem pokoi gościnnych jest zwolniony z PIT

Wolne od podatku są dochody uzyskane z tytułu udostępnienia maksimum pięciu pokoi dla letników. Pomieszczenia te muszą się znajdować w budynkach mieszkalnych położonych na wsi w gospodarstwie rolnym. Preferencja dotyczy także opłat za wyżywienie wypoczywających osób.

Publikacja: 28.05.2015 06:50

Agroturystyka prowadzona w niewielkim rozmiarze nie wymaga płacenia podatku od dochodów

Agroturystyka prowadzona w niewielkim rozmiarze nie wymaga płacenia podatku od dochodów

Foto: 123RF

Letni sezon wakacyjny za pasem. Jak co roku okres wakacji to dla mieszkańców miejscowości wypoczynkowych czas intensywnej pracy oraz wzmożonej aktywności gospodarczej. Jednym z obszarów tej aktywności niewątpliwie jest przygotowanie i zapewnienie wczasowiczom atrakcyjnej bazy noclegowej. Obok budynków komercyjnych (hotele, ośrodki wypoczynkowe) istotna część oferty tego typu usług pochodzi od właścicieli budynków mieszkalnych, którzy oferują przyjezdnym pokoje bądź domki letniskowe. Osiąganie dochodów tego typu działalności wywołuje oczywiście skutki w PIT. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają bowiem wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych tym przepisem (m.in. dochodów zwolnionych od podatku na podstawie art. 21 ustawy o PIT) oraz tych, w stosunku do których zaniechano poboru podatku na podstawie przepisów ordynacji podatkowej. I tak zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT zwolnione od podatku zostały dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5. Aby zatem dochody osiągane przez wynajmujących pokoje gościnne mogły korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego, muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama