Najem i media. Kiedy odrębne stawki VAT?

Jeśli wynajmujący nie może swobodnie wybrać dostawców i sposobów korzystania z mediów związanych z użytkowanym lokalem, to całość świadczenia jest opodatkowana tak jak usługa podstawowa.

Publikacja: 27.05.2015 06:20

Najem i media. Kiedy odrębne stawki VAT?

Foto: www.sxc.hu

O tym, czy najem nieruchomości i związane z nim media należy uważać za kilka odrębnych i niezależnych świadczeń, czy też jest to jedno nierozłączne świadczenie, przesądzają wszystkie okoliczności, w jakich ma miejsce najem i towarzysząca mu dostawa mediów. W pierwszym przypadku oznacza to, że każde świadczenie ma swoją odrębną stawkę VAT. W drugim natomiast mamy do czynienia z jednym świadczeniem o charakterze złożonym, składającym się ze świadczenia usługi najmu i dostawy mediów, gdzie jedna stawka VAT dotyczy wszystkich czynności. O tym, która z opcji jest właściwa, przesądza treść umowy najmu. Tak w tej sprawie wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TS UE) w wyroku C-42/14 z 16 kwietnia 2015 r. >patrz ramka. Prawidłowe jest zatem, aby stawki VAT stosowane przez wynajmującego na dostawę mediów były takie same jak na media lub takie same jak na najem. Zależy to głównie (choć nie wyłącznie) od treści umów najmu.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama