Prowadzę firmę handlową i rozliczam się za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zamierzam powierzyć obowiązki związane z reklamą i marketingiem żonie, która jest właścicielką biura doradztwa gospodarczego. Czy faktura za jej usługi może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.
Tak.
Wydatek jest związany z działalnością gospodarczą, żona ma bowiem zająć się reklamą firmy męża. Oczywiste jest, że ma to na celu zwiększenie obrotów firmy męża. A art. 22 ust. 1 ustawy o PIT mówi, że podatkowym kosztem są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów (bądź zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów).
W tej sytuacji nie będzie miał zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT. Wyłącza on z kosztów wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w wypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników. Przepis ten nie dotyczy jednak zapłaty za usługę wykonaną przez firmę małżonka.
Potwierdzają to interpretacje fiskusa, przykładowo Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 października 2014 r. (ITPB1/415-747a/14/AD). Wystąpił o nią właściciel hurtowni. Jego żona prowadzi firmę transportową. Regularnie będzie świadczyć usługi dla męża. Co miesiąc wystawi fakturę. Będzie stosować ceny rynkowe (z upustami przysługującymi wszystkim klientom).
We wniosku przedsiębiorca zaznaczył, że samochody do firmy żony zostaną kupione w trakcie istnienia wspólności majątkowej. Wejdą więc do wspólnego małżeńskiego majątku. Jego zdaniem nie ma to jednak wpływu na możliwość zaliczenia wydatków na usługi transportowe do kosztów uzyskania przychodów. Małżonkowie działają bowiem jako niezależni przedsiębiorcy, wpisani osobno, pod własnymi numerami, w ewidencji działalności gospodarczej.
Bydgoska izba skarbowa zgodziła się na rozliczenie wydatku w kosztach. Podkreśliła, że jeśli każdy z małżonków prowadzi odrębną działalność gospodarczą i w jej ramach jeden wykonuje usługi na rzecz firmy drugiego, to nie jest to praca własna, o której mówi art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT. Mamy tu bowiem do czynienia z dwoma odrębnymi podmiotami gospodarczymi. Transakcje między nimi wywołują takie same następstwa jak między przedsiębiorcami niepołączonymi więzami rodzinnymi. Zdaniem fiskusa przy rozliczaniu wydatku nie ma znaczenia, że kontrahentem, od którego przedsiębiorca nabywa usługi, jest jego żona. Zaliczenia faktury do kosztów nie wyklucza też to, że samochody do jej firmy kupione zostaną w czasie istnienia wspólności majątkowej.
Wydatek na usługi firmy żony powinien być wpisany w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.