Termin rozliczenia a dostawa i przewóz

U sprzedawcy, który wysyła klientom zamówione towary, obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży powstaje w dniu wydania ich spedytorowi.

Publikacja: 02.02.2015 01:00

Termin rozliczenia a dostawa i przewóz

Foto: Fotorzepa, Filip Frydrykiewicz

Tak uznała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 1 października 2014 r. (ILPP1/443-572/14-4/AW).

We wniosku o wydanie interpretacji spółka wskazała, że sprzedaje towary podmiotom gospodarczym w kraju. Po przyjęciu zamówienia sprzedawane towary są przygotowywane do wysyłki, a następnie dowożone do nabywcy na koszt spółki przez firmy spedycyjne. Wydając towar spedytorowi, spółka przekazuje również fakturę VAT, która jest wystawiana w dniu wydania towaru z magazynu spółki. Jako datę dostawy na fakturze VAT spółka wpisuje datę wydania towaru przewoźnikowi. Spółka nie ustala z nabywcami żadnych warunków dostawy, które regulowałyby w jakikolwiek sposób kwestię przejścia ryzyka utraty towarów ze spółki na nabywcę lub kwestię momentu dokonania dostawy. Jedyną kwestią, która jest ustalana z nabywcą towarów, jest to, że transport towarów jest finansowany przez spółkę. Spółka wyjaśniła także, że przeniesienie prawa do dysponowania towarami jak właściciel następuje z chwilą ich wydania spedytorowi z magazynu spółki. Po stronie spółki powstała wątpliwość, kiedy jest ona zobowiązana do rozpoznania obowiązku podatkowego. W związku z tym spytała, czy obowiązek podatkowy powstanie w dniu wydania towaru z magazynu spedytorowi czy w dniu dostarczenia przez spedytora towaru do nabywcy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama