Ministerstwo Finansów wyjaśniło w specjalnym komunikacie, w jaki sposób należy rozumieć zmiany w ordynacji podatkowej dotyczące terminów składania deklaracji podatkowych.

Resort przypomniał, że od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje nowe brzmienie art. 12 § 5 ordynacji. Przepis ten stanowi, że jeżeli termin upływa w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za jego ostatni dzień uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Jeśli np. termin upływa w niedzielę, to deklarację można złożyć w poniedziałek. Od 1 stycznia przepis uzupełniono o zastrzeżenie: „chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej". Ta niewielka zmiana wzbudziła wiele kontrowersji.

Ministerstwo podkreśla, że wyjątek dotyczy tylko terminu składania deklaracji VAT w procedurze szczególnej rozliczania usług cyfrowych, świadczonych na rzecz osób niebędących podatnikami, zlokalizowanych w innych państwach UE, czyli VAT MOSS. Od początku roku wykonanie usług cyfrowych jest opodatkowane w kraju siedziby lub miejsca zamieszkania odbiorcy.

Nowe przepisy pozwalają jednak uniknąć rejestracji do celów VAT w każdym kraju, w którym mieszkają nabywcy. W tym celu wprowadzono system zwany małym punktem kompleksowej obsługi (ang. MOSS). Deklaracje VIU-D w procedurze MOSS składa się za okresy kwartalne, do 20. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale, choćby to był dzień wolny od pracy lub sobota.

Termin ten jest wspólny dla wszystkich państw UE. MOSS to system uproszczony, w którym deklaracje składa się wyłącznie elektronicznie, a bramka do ich przyjmowania otwarta jest przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Ministerstwo zaznaczyło, że zmiany te nie dotyczą terminów składania krajowych deklaracji VAT ani też deklaracji w innych podatkach. Nie odnoszą się także do terminów płatności. – Zasady obliczania terminów płatności podatków i terminów składania deklaracji pozostają niezmienione – podkreśla MF. I zaznacza jednocześnie, że obecnie nie planuje zmian przepisów wprowadzających inne wyłączenia w zakresie obliczania terminów.