VAT: rozliczenie premii pieniężnej od kontrahenta z Niemiec

Gdy istnieje ścisły związek między bonusem przyznanym przedsiębiorcy a przekroczeniem przez niego limitu zakupów od danego podmiotu, kwotę tę należy traktować jak rabat.

Publikacja: 22.01.2015 01:00

VAT: rozliczenie premii pieniężnej od kontrahenta z Niemiec

Foto: www.sxc.hu

- Podatnik nabywa wewnątrzwspólnotowo towary od kontrahenta z Niemiec. W związku z przekroczeniem w 2014 r. limitu zakupów na początku stycznia otrzymał notę uznaniową na bonus za 2014 r. (2 proc. wartości zakupów). Jak prawidłowo rozliczyć w VAT otrzymaną premię i jaki zastosować kurs? – pyta czytelniczka.

W przedstawionej sytuacji podatnik otrzymał od niemieckiego kontrahenta tzw. premię pieniężną. W przeszłości można się było spot- kać ze stanowiskiem (zwłaszcza wśród organów podatkowych), że otrzymywane przez podatników premie są wynagrodzeniem za świadczenie usług. Stanowisko to okazało się jednak nieprawidłowe. Obecnie powszechnie uznaje się, że premie pieniężne, co do zasady, są rodzajem rabatu (zob. przykładowo uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 czerwca 2012 r., I FPS 2/12 czy interpretację ogólną ministra finansów z 27 listopada 2012 r.,  PT3/033/ 10/423/AEW/12/PT-618).

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm