Aktualizacja: 16.03.2025 16:58 Publikacja: 28.08.2023 07:07
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z interpretacji indywidualnej z 15 czerwca 2023 r. wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP1-2.4012.151.2023.1.RD).
Wnioskodawcą jest fińskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne, które zajmuje się produkcją i sprzedażą samochodów ciężarowych. Spółka nie jest w Polsce zarejestrowana do celów VAT. W ramach swojej działalności wnioskodawca planuje m.in. kupować ramy samochodów ciężarowych (tj. podwozi) z innych krajów UE i następnie przewozić je do Finlandii. Następnie wnioskodawca (samodzielnie lub poprzez podwykonawcę) będzie montować części i materiały potrzebne do nadbudowy podwozia i gotową ciężarówkę sprzedawać klientom końcowym w Finlandii. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, gdzie dane nadwozie nie będzie dostępne w Finlandii, a będzie dostępne w innych krajach UE np. w Polsce. W takiej sytuacji wnioskodawca przetransportuje podwozie z Finlandii do podwykonawcy z Polski (przy czym wnioskodawca pozostanie właścicielem podwozia przez cały czas prac), a podwykonawca samodzielnie kupi specjalne nadwozie i potrzebne części oraz materiały i zainstaluje je na podwoziu, tak aby przybrało formę prawie gotowej ciężarówki specjalistycznej. Po wykonanych pracach wnioskodawca przetransportuje prawie gotową ciężarówkę do Finlandii, gdzie wykona odpowiednie prace wykończeniowe i sprzeda ciężarówkę klientom końcowym w Finlandii.
Na razie w Polsce obowiązuje tylko jeden limit dla płatności gotówkowych. Dotyczy przedsiębiorców i wynosi 15 tys. zł.
Podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem skarbówki warto zachować ostrożność i powściągliwość. Nieprecyzyjne wypowiedzi mogą zostać zinterpretowane w sposób, który wpłynie na dalszy przebieg sprawy i mieć daleko idące konsekwencje.
Podatnicy powinni – zanim zrobi to za nich fiskus – monitorować otoczenie rynkowe oraz trafnie ocenić, kiedy konieczna jest aktualizacja analiz cen transferowych i dostosowanie poziomu wynagrodzenia w transakcjach z podmiotami powiązanymi.
Po wydaniu dwóch interpretacji ogólnych przez MF i w oczekiwaniu na ostateczną wersję objaśnień ws. podatku u źródła warto zweryfikować stosowane podejście do rozliczeń WHT, uporządkować dotychczasowe rozliczenia, umowy i dokumenty, np. certyfikaty rezydencji.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Gdy jednorazowa wartość transakcji zawartej przez przedsiębiorców przekracza 15 tys. zł, zapłata musi być dokonana za pośrednictwem rachunku bankowego. W przeciwnym razie płatność gotówkowa nie może być rozliczona w podatkowych kosztach.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Wojna handlowa Donalda Trumpa jest sygnałem alarmowym dla Europy — stwierdziła prezes EBC, Christine Lagarde w BBC. Światowy gigant alkoholi Diageo zaproponował rządowi USA zaostrzenie w umowach handlowych przepisów o pochodzeniu danego alkoholu zamiast ogłaszania zaporowych ceł przez administrację.
Którą z koncepcji geopolitycznych powinna przyjąć Polska? Jedyna realna jest droga transatlantycka, która prowadzi z Waszyngtonu przez Londyn, Paryż, Berlin do Warszawy. Stąd jest dobry start i droga do Kijowa już wytyczona.
26 marca wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia. Dla pacjentów oznacza to, że już wkrótce będą mieli pełny dostęp do swojej dokumentacji medycznej zarówno w Polsce, jak i podczas podróży do innych krajów Unii Europejskiej.
Co roku przy składaniu rocznych rozliczeń podatkowych na mniejszą lub większą skalę wraca temat kwoty wolnej od podatku. Jej stosowanie jest korzystne dla podatników. Im wyższa kwota wolna, tym mocniej obniża ona podatek, jaki mamy do zapłacenia. Jaka jest aktualna wysokość kwoty wolnej w Polsce? Czym ona tak naprawdę jest?
Podatnik, który ma zaległość z rocznego PIT i spłaca ją za zgodą fiskusa w ratach, nie przekaże swojego 1,5 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego.
Rok po zapowiedzi wprowadzenia Karty Praw Podatnika takiego dokumentu wciąż nie ma. Czy prawa podatników są przestrzegane? Różnie z tym bywa.
W czwartek napisaliśmy, że belgijska prokuratura wszczęła śledztwo sprawdzające, czy reprezentanci chińskiego koncernu Huawei nie złamali prawa, lobbując w Parlamencie Europejskim. Są nowe fakty w tej sprawie.
PiS nie dostrzega sygnałów o możliwym resetowaniu relacji USA-Rosja, trwając w bezwarunkowym sojuszu z Ameryką. Jednocześnie walcząc o jednomyślność, wspiera Węgry, które dziś blokują bardziej antyrosyjską politykę UE.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas