Do końca czerwca br. podatnik, który chciał odliczyć podatek naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) za okres powstania obowiązku podatkowego z tytułu WNT, a w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, nie otrzymał faktury dokumentującej tę transakcję, miał obowiązek odpowiednio pomniejszyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym upłynął ten termin. Od 1 lipca ustawodawca na mocy postanowień Slim VAT 3 zrezygnował z warunku otrzymania faktury dokumentującej WNT przy odliczaniu podatku naliczonego z tytułu tej transakcji.