Rozliczenie podatku od WNT stało się prostsze

Aby odliczyć podatek naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nie trzeba już otrzymać faktury dokumentującej tę transakcję.Nowe reguły rozliczania VAT stosuje się także do niektórych sytuacji, w których podatnik rozpoczął procedurę odliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT, ale z powodu braku faktury na dzień wejścia w życie nowelizacji procedura ta nie została zakończona.Dodatkowe warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego od WNT nietransakcyjnego nie zmieniły się po 1 lipca br.

Publikacja: 31.07.2023 02:00

Rozliczenie podatku od WNT stało się prostsze

Foto: Adobe Stock

Do końca czerwca br. podatnik, który chciał odliczyć podatek naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) za okres powstania obowiązku podatkowego z tytułu WNT, a w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, nie otrzymał faktury dokumentującej tę transakcję, miał obowiązek odpowiednio pomniejszyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym upłynął ten termin. Od 1 lipca ustawodawca na mocy postanowień Slim VAT 3 zrezygnował z warunku otrzymania faktury dokumentującej WNT przy odliczaniu podatku naliczonego z tytułu tej transakcji.

Pozostało 97% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Powódź wywołuje skutki w podatkach. Co można odzyskać po stracie mienia?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zakup tabletów – koszt czy środek trwały
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dokumenty fiskalne mogą być przechowywane w formie elektronicznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Sprzedajesz działkę? Możesz zostać podatnikiem VAT
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wymiana handlowa z Ukrainą – o czym należy pamiętać